Galvenā lapa - Arhīvs - 2004


30.11.2004   Denacionalizēto namu iedzīvotāji rīkoja masu sapulci

  

     Sestdien, 27. novembrī daži simti denacionalizētu namu īrnieku rīkoja masu sapulci, kuru organizēja PCTVL darba grupa. Sapulci vadīja Latvijas Cilvēktiesību komitejas līdzpriekšsēdētāja Natālija Jolkina.

Runātāji ar sašutumu stāstīja par namsaimnieku patvaļu. “Mēs esam iestājušies Eiropas Savienībā, bet dzīvojam kā akmens laikmetā, - atzīmēja pasākuma dalībnieks Rīgas Īres valdes priekšsēdētājs Deniss Gorba. – Dažos desmitos pilsētas namos nav apkures, man ir zināms gadījums, kad namā nav nedz apkures, nedz elektrības. Kaut vai ej gulēt pulksten sešos vakarā, kā tas bija pirms tūkstošiem gadu!”

     Runātāji pievērsa uzmanību tam, ka denacionalizācija bija izdevīga personām, kuras dzīvo ārvalstīs un nereti pat nav Latvijas pilsoņi. Latvijas Iedzīvotāju apvienības valdes locekle Ausma Magone  pastāstīja, ka dzīvo denacionalizētajā namā, kura īpašnieks atrodas aiz okeāna. Namā paliek aizvien mazāk un mazāk iepriekšējo iedzīvotāju – ļaudis izliek no dzīvokļiem par parādiem. “Latviešiem un krieviem šodien ir viena valoda – izdzīvošanas valoda !”- atzīmēja Ausma Magone. Cits Latvijas Iedzīvotāju apvienības aktīvists Klementijs Rancāns izteica viedokli, ka griezties pie mūsu varas pārstāvjiem ir bezjēdzīgi, jo Latvijā varas institūcijas ir privatizētas, un tādēļ vajadzētu griezties starptautiskajās instancēs. Viņš ar rūgtumu atzīmēja, ka patlaban  denacionalizētā nama iedzīvotājs, kurš ir izlikts uz ielas, nevar pat doties dzīvot uz mežu – arī meži ir privatizēti.

      Uzmundrināt klātesošos centās Rīgas domes deputāte Ilga Oziša . Viņa pastāstīja, ka par kādas sievietes, kurai viņa palīdzēja, likteni. No šīs kundzes dzīvokļu kooperatīvs centās piedzīt 800 latus. Viņa tam nepiekrita, bet tiesa atzina tikai 50 latu lielu parādu.

      Sapulce pieņēma 11 punktu rezolūciju. Pirmajā punktā teikts, ka Saeimas deputātiem “vajadzētu atzīt, ka pieņemtajiem likumiem “Par namīpašumu atdošanu likumīgajiem īpašniekiem”, “Par namīpašumu denacionalizāciju Latvijas Republikā”, “Par dzīvojamo telpu īri” ir diskriminējošs un antihumāns raksturs .”  Sapulce pieprasīja “apturēt to denacionalizēto namu īrnieku izlikšanu no saimnieku namiem, kuri tur ir dzīvojuši pirms denacionalizācijas, bez citas līdzvērtīgas platības ierādīšanas. Iesaldēt īres griestus īrniekiem, kuri ir dzīvojuši šajos namos  pirms denacionalizācijas, 0, 48 Ls par vienu kvadrātmetru apmērā līdz tam laikam, kamēr valdība neatradīs līdzekļus, lai izmaksātu kompensācijas par likumīgā dzīvokļa zaudēšanu atbilstoši tirgus vērtībai uz doto brīdi.”

Komentāri


Осталось символов:  4124124