Galvenā lapa - Arhīvs - 2004


03.12.2004   Uzvaras 60- tās gadadienas svinībās Baltijas valstu prezidenti būs nevietā.

 

Krievijas Valsts dome uzstājās ar paziņojumu sakarā ar 60 gadu jubileju kopš Baltijas valstu atbrīvošanas no nacistiskās okupācijas. Paziņojums izsauca sašutuma vētru atbrīvotajās valstīs, jo šo valstu augstākajām amatpersonām ir pilnīgi nepieņemami, ka vārds “atbrīvošana” tiek minēts kopā ar vārdiem “padomju karaspēks”. Šķiet, ka pēc šādas retorikas valstu prezidentu pienākums ir atteikties no dalības nākamā gada jubilejas svinībās Maskavā. Taču tā vis nenotika. Neskatoties uz to, ka trīspusējās tikšanās laikā Viļņā šis jautājums tika apspriests, galīgais lēmums tā arī netika pieņemts.

 Šādas nekonsekvences cēloņus pirmdienas “Latvijas avīzē” izskaidroja Lietuvas premjera Brazauska padomnieks Viļus Kavaļauskas. Izrādās, ka vizīte uz Maskavu 9. maijā jau ir iekļauta gan Francijas prezidenta Širaka, gan ASV prezidenta Buša nākamā gada kalendārajos plānos. Protams, ņemot vērā Rietumu un Krievijas savstarpējo attiecību tendences pēdējā laikā, šīs tikšanās var arī tikt atceltas, taču ja tās notiks...

Lietuviešu padomnieks ir pārliecināts: šādā gadījumā vajag braukt, taču strikti paust savu pozīciju – to, kuru mēs jau daudzkārt esam dzirdējuši. Taču tā, manuprāt, būtu pati muļķīgāka izeja no radušās situācijas.

Reizēm svētkos tā gadās, sēž kāds cilvēks ar skābu ģīmi jo necieš jubilāru, kurš viņu uzaicinājis tikai aiz pieklājības. Taču šis cilvēks nez kāpēc ir ieradies un mokās klausoties veselības vēlējumos savam ienaidniekam.

Acīmredzams, ka vērienīgās svinības Maskavā ir iecerētas kā jauna tikšanās pie Elbas, kā mēģinājums balstoties uz kopīgo svēto cīņu atmest Maskavas un Rietumu attiecībās visu īslaicīgo. Savukārt Baltijas valstis šajā cīņā nekādi nepiedalījās (vismaz saskaņā ar oficiālo mūsdienu interpretāciju).

Tāpēc es patiesi vēlu Baltijas valstu vadoņiem kaut vienu reizi mūžā izrādīt stingrību un neatskatīties ne uz Parīzi, ne uz Vašingtonu. Daudz godīgāk būtu visiem kopā 9. maijā doties uz Lesteni vai uz līdzīgu memoriālu citās Baltijas republikās un kārtējo reizi paraudāt uz to cilvēku kapiem, kas nežēloja savu dzīvību par nacistiskajiem ideāliem.

Viņus taču neviens kā mūsu labie prezidenti nepažēlos...

 

Komentāri


Осталось символов:  4124124