Galvenā lapa - Arhīvs - 2004


16.12.2004   Frakcijas PCTVL viedoklis par 2005. gada budžetu

Godātie kolēģi!

 

No vienas puses, šis budžeta projekts ir daudz labāks par iepriekšējo gadu projektiem. Ministru kabinetam paveicies, ka Latvijas ekonomiskā attīstība ļauj palielināt izdevumus sociālajā sfērā, piešķirt naudu investīcijām, turklāt saglabājot pieļaujamo budžeta deficītu. Līdz ar to valdībai rokas ir brīvas, atliek tikai prātīgi izmantot šo iespēju. Mēs varam tikai uzslavēt izpildvaru par pedagogu darba samaksas palielināšanu un bērnu pabalstu palielināšanu.

 

Mūs mulsina tikai tas, kādā veidā valdība izmanto visai plašās iespējas. Acīmredzot pieredzes trūkums un nespēja pilnvērtīgi sadarboties ar opozīciju traucē noteikt reālas vajadzības un atbilstoši tam tērēt naudu. Nepamatots ir līdzekļu pieaugums valsts aizsardzībai. Jau tagad šajā budžeta programmā ir tik daudz līdzekļu, ka ministri cenšas izgudrot, kā varētu šo naudu izmantot citām vajadzībām. Mūsu atbilde ir – jāgroza stulbais likums par aizsardzības finansēšanu, jārunā ar ārvalstu partneriem par iespēju nepielāgoties šim kritērijam, kā to dara citas valstis.

 

Otrkārt, denacionalizēto namu problēma risināma ne tikai “īres griestu” kontekstā. Ja šī valdība domās par ilgspējīgu attīstību, tad atbalstīs mūsu priekšlikumu un piešķirs finansējumu valsts programmai denacionalizēto namu īrnieku interešu aizstāvībai. Tieši šajā jomā, nevis Ādažu poligonā patlaban tiek risināta drošības problēma.

 

Treškārt, medicīna jau sen kļuvusi par tik nopietnas problēmas avotu, ka to nevar atrisināt neviena valdība. Valdībai ir unikāla iespēja pārcirst Gordija mezglu. Tomēr valdība izdomā mistisku budžeta programmu “Krīzes pārvarēšana” ar 34,5 miljoniem. Interesanti, kas būs ar šo programmu? Vai nevar gadīties tā, ka tiks rīkoti tikai pieredzes apmaiņas braucieni un veikti nevienam nevajadzīgie pētījumi? Šaubos, ka šī nauda nonāks ārstu vai pacientu rīcībā.

 

Budžets, protams, pēc nodošanas komisijām nav kļuvis labāks, tāpēc mēs balsosim “pret”. Mums būs grūti īsā laikā sagatavot savus priekšlikumus, tāpēc mēs piedāvāsim atbalstīt garāku priekšlikumu iesniegšanas termiņu. Un es ceru, ka otrajā lasījumā jūs balsosiet par mūsu priekšlikumiem, lai mēs varētu atbalstīt 2005.gada budžeta projekta apstiprināšanu.

Komentāri


Осталось символов:  4124124