Galvenā lapa - Arhīvs - 2004


16.12.2004   Deputāta Vladimira Buzajeva runa Saeimas 16. decembra sēdē par Radio un televīzijas likumu

Cienījamā priekšsēdētājas kundze! Cienījamie kolēģi deputāti!

 

      Pats par sevi fakts, ka Prezidente atgrieza likumu otrreizējai caurlūkošanai, tas ir liels skandāls. Kaut gan pēdējā laikā šādi skandāli ir gandrīz jau kļuvuši par mūsu likumdošanas dzīves normu.

    

      Bet šis skandāls jau pāriet jebkurus mums ierastos rāmjus.

     

      Pirmkārt, Saeimas Atbildīgā komisija, tā saucamā “Cilvēktiesību komisija”, noraidot apspriežamo deputāta Cileviča priekšlikumu un pieņemot deputāta Jaunupa priekšlikumu, faktiski bija ignorējusi Vairas Vīķes–Freibergas kundzes viedokli.

 

      Otrkārt, komisija ignorēja arī skaidri izteikto Satversmes tiesas spriedumu, kura izteicās pret privāto raidorganizāciju diskrimināciju pēc apraides valodas pazīmes.

 

       Cienījamie kolēģi! Mēs esam spiesti apspriest visus piecus alternatīvos priekšlikumus likuma 19. panta 5. daļai – sākot ar otro līdz sestajam.

     

       Pirmie divi priekšlikumi – Cileviča un manējais – nepieņemt nekādus piespiedu pasākumus attiecībā pret privāto raidorganizāciju apraides valodu. Vai tas nozīmē, ka valsts rīcībā nav nekādu citu ietekmēšanas iespēju gadījumos, ja, citēju “ja kāds konstatē, ka kādā valsts teritorijas daļā pastāv draudi valsts valodas lietošanai?  Nebūt ne. Pilnīgi pietiktu ar to, ja no budžeta tiktu izdalīti līdzekļi, lai raidītu latviešu valodā kādā hipotētiskā teritorijā un organizētu konkursu raidorganizāciju vidū. Nekādu speciālu pilnvaru nedz Ministru kabinetam (kā to vēlas Jaunupa kungs kopā ar Atbildīgo komisiju), nedz Nacionālajai radio un televīzijas padomei (kā to vēlas Grīnblata kungs) nevajadzētu piešķirt.

 

     Visu šo priekšlikumu starpība ir sekojoša. Grīnblata kungs piedāvā piešķirt Ministru kabinetam tiesības pieņemt īpašus noteikumus, droši var apgalvot, ka tiem būs piespiedu raksturs. Daudz mīkstāka, kā tas šķiet no pirmā acu uzmetiena, ir redakcija, kuru piedāvā Jaunupa kungs un Atbildīgā komisija – citēju: “Ministru kabinets lemj par pasākumiem valsts valodas lietošanas veicināšanai attiecīgajā teritorijā. ”        

 

    Cienījamās dāmas un kungi! Sakarā ar to atļaušos atgādināt  populāru krievu parunu (tiešā tulkojumā) – mārrutki nav saldāki par rutkiem. Jo visi šie pasākumi var ietvert sevī arī īpašu noteikumu pieņemšanu, kuri spiestu raidorganizāciju piespiedu kārtā veikt apraidi latviešu valodā, ciešot  finansiālos zaudējumus.

 

       Tādēļ var droši apgalvot, ka jaunais Jaunups – tas ir rītdienas Grīnblats, bet tā saucamā Cilvēktiesību komisija ir Grīnblats mūžīgi.

         Ja tas tā nav, un likumdevēju nodomos, formulējot grozījumus numur 4 un 5, nebija vēlmes piespiedu kārtā spiest privātās raidorganizācijas raidīt latviešu valodā, tad lai priekšlikumu autori kāpj tribīnē un atmasko manus melus.            

Komentāri


Осталось символов:  4124124