Galvenā lapa - Arhīvs - 2004


21.12.2004   V.Buzajeva runa, aizstāvot PCTVL iesniegtos grozījumus, kuri paredz piešķirt finansējumu Otrā Pasaules kara dalībnieku kapu kopšanai

    

  Cienījamā priekšsēdētājas kundze! Cienījamie kolēģi!

 

      Jūsu priekšā ir divi visai pieticīgi PCTVL frakcijas priekšlikumi: izdalīt 10 000 latu, lai atjaunotu Otrā Pasaules kara dalībnieku kapus Dagdā Krāslavas rajonā un Klapkalnciemā Tukuma rajonā.

      Ko varētu pastāstīt par šiem kapiem? Klapkalnciemā, kas tika atbrīvots no fašistiem tūlīt pēc Rīgas atbrīvošanas, 1944. gada 19. oktobrī, atdusas 97 padomju karavīru pīšļi. Dagdā, kas tika atbrīvota 1944. gada 23. jūlijā, ir apglabāti 162 karavīri. 2005. gadā, kā zināms, apritēs 60 gadu  kopš Otrā Pasaules kara beigām un uzvaras pār fašisma brūno mēri, kas nesa neredzētu postu visai cilvēcei un Latvijas tautai. Tātad šādi budžeta asignējumi slavenās jubilejas gadā būtu īstajā vietā.    

      PCTVL frakcijas prasības ir visai pieticīgas. Jo tajā pat Krāslavas rajonā atrodas vēl 10 brāļu kapu, bet Tukuma rajonā vēl 25.

      Vislielākais brāļu kapu daudzums, kur atdusas varonīgie cīnītāji ar fašismu, atrodas Rīgas rajonā –31 kapi, kuros apglabāti vairāk nekā 6 tūkstoši karavīru un virsnieku. Bet pirmajā vietā pēc apbedīto skaita atrodas Liepājas rajons – 31 539 kareivji, kas apbedīti 8 brāļu kapos. Pavisam Latvijas teritorijā ir 345 kareivju apbedīšanas vietas, kurās atdusas 172 495 varoņi, kuri savulaik glāba Eiropu un demokrātiskās vērtības. Bez šaubām, te iet runa tikai par tām apbedīšanas vietām, kurās upuru skaits ir precīzi zināms.

      Bet cik šādu kapu ir plašajos Krievijas, Ukrainas, Baltkrievijas, Polijas, Vācijas līdzenumos?! Mēs esam samaksājuši pārāk dārgu cenu, lai izcīnītu uzvaru pār fašismu, mums ir vienmēr jāatceras par to un jāuztur kārtībā ne tikai bijušo Waffen SS leģionāru un citu esesiešu apbedīšanas vietas!

     It īpaši, ja ņemt vērā, ka līgumu paketē par Krievijas karaspēka izvešanu no Latvijas teritorijas, kas tika noslēgts pirms 10 gadiem , pienākumus rūpēties par šīm apbedīšanas vietām ir uzņēmusies Latvijas puse. Šo brāļu kapu kopšanu arī ir jāfinansē no valsts budžeta.

  

      Tādēļ balsošana par abiem šiem PCTVL frakcijas priekšlikumiem demonstrēs:

     Pirmkārt, cik lielā mērā Latvijas Republika ir gatava pildīt savas starptautiskās saistības;                  

     Otrkārt, vai tagadējās Saeimas vairākums atrodas Hitlera aizstāvju pusē, vai ir gatavs kaut arī ar kavēšanos pievienoties  Antihitleriskajai koalīcijai.         

      Paldies par uzmanību.

 

 

Komentāri


Осталось символов:  4124124