Galvenā lapa - Arhīvs - 2007


20.09.2007   PCTVL priekšlikuma noņemt 9 miljonus latu, tos novirzot uz Labklājības ministriju sociālajai apdrošināšanai, apspriešana

K. Leiškalns. 60. priekšlikumā — politisko organizāciju apvienības „Par cilvēka tiesībām vienotā Latvijā” frakcija ierosina no Kultūras ministrijas pozīcijas „Latvijas Nacionālās bibliotēkas projekta īstenošanai” noņemt 9 miljonus latu, tos novirzot uz Labklājības ministriju sociālajai apdrošināšanai. Komisija nav atbalstījusi.

 

 

M. Mitrofanovs (PCTVL frakcija).

Cienījamās dāmas un godātie kungi! PCTVL priekšlikums, kurš ir iekļauts likumprojektu tabulā ar Nr. 60, paredz noņemt no Nacionālās bibliotēkas būvniecības 9 miljonus un novirzīt šo summu sociālajiem pabalstiem un pensijām.

Visus gadus pēc neatkarības atjaunošanas valsts ietaupīja uz pensijām un pabalstiem. Un tas ir viens no iemesliem, kāpēc Latvija zaudēja 1/10 daļu no saviem iedzīvotājiem. Un joprojām ir līdere iedzīvotāju izmiršanas tempos.

Gādāt par grāmatām, būtu apsveicami un normāli apstākļos, kad visi vecie cilvēki un invalīdi vismaz necieš badu un ir spējīgi maksāt par dzīvokli un medikamentiem. Bet tā nav!

Otrdien es saņēmu kārtējo vēstuli ar vienu lūgumu: pastāstīt deputātu kungiem, ka tā vairs dzīvot nav iespējams. Raksta pensionāre no Rēzeknes, bijusī skolotāja. 40 gadus nostrādājusi skolā. Viņa dzīvo kopā ar savu meitu, kura ir invalīde no bērnības. Kopējais šīs ģimenes ienākums ir tikai 150 latu mēnesī. Ņemot vērā maksu par komunālajiem pakalpojumiem, kuri Rēzeknes pilsētā ir salīdzinoši augsti, kā arī nepieciešamību regulāri iegādāties zāles, nav brīnums, ka šie cilvēki dzīvo ne tikai nabadzībā, bet elementāri cieš badu.

Vēstules nobeigumā pensionāre raksta, ka ja viņas rīcībā būtu kāda stipra inde, viņa bez šaubām izdarītu pašnāvību, jo dzīve tādos nabadzības apstākļos nav paciešama.

Kreisajai opozīcijai bieži pārmet bibliotēkas celtniecības un pensionāru interešu pretstatījumu. Bet esmu pilnīgi pārliecināts, ka mēs darām pareizi. Cilvērki vienmēr ir augstāka vērtība nekā nedzīvas grāmatas.

Un nav runas par pensionāru un invalīdu labklājības līmeņa celšanu uz bibliotēkas rēķina, jo labklājības kā tādas šeit nav. Ir izdzīvošana, bads un depresija. Sabiedrība un valsts joprojām ir parādā vecajiem cilvēkiem uz kuru rēķina mēs 16 gadus attīstījām ekonomiku un valsts infrastruktūru. Ir laiks piebremzēt un sākt atdot parādus.

Aicinu atbalstīt mūsu priekšlikumu un nobalsot par labu dzīvajiem cilvēkiem. Nedzīvās grāmatas pagaidīs!

Paldies.

 

Sēdes vadītājs. Debates par 60.priekšlikumu turpinās parlamentārais sekretārs Kultūras ministrijā Andrejs Radzevičs.

 

A. Radzevičs (Kultūras ministrijas parlamentārais sekretārs).

Godājamais priekšsēdētāj! Cienījamie deputāti! Šodien notiek Latvijas Kultūras darbinieku otrais forums, kurš iezīmēs virzienus nākamajam periodam kultūras jomā. Toties šodien ir dzirdams, ka valstij ir atrasts nacionālais ienaidnieks. Un to kopīgi kreisie ar „Jauno laiku” ir atraduši. Un tātad, viņuprāt, nacionālais ienaidnieks ir Nacionālā bibliotēka.

Tagad par Nacionālās bibliotēkas izmaksām. Te, protams, tiek maldināta sabiedrība, tiek stāstīts par pusmiljarda, citiem skaitļiem. Atbilstoši konkursa nolikumam un iesniegtajiem priekšlikumiem, būvniecības izmaksas šobrīd ir 139 miljoni. Protams, ņemot vērā inflācijas apkarošanas programmu, šis projekts tiks realizēts vislabākajā veidā. Un, lai sabiedrībai nebūtu par to domstarpības, to uzrauga tāda autoritatīva organizācija kā Delna.

Līdz ar to šādi priekšlikumi, kas ir vērsti pret mūsu bibliotēku, nav atbalstāmi.

Un vēl. Ja cienījamie priekšlikuma iesniedzēji būtu painteresējušies, vai vispār šāds priekšlikums ir realizējams, tas viņi droši vien šādu priekšlikumu nebūtu uzrakstījuši. Jo šobrīd, atbilstoši finansēšanas grafikam un likumam „Par Nacionālās bibliotēkas īstenošanu” ir daļa līdzekļu, kas saistās ar projektēšanu, jau izlietoti. Tāpat līdzekļi ir izlietoti, kas saistās ar nekustamā īpašumu atpirkšanu.

Lūdzu šādu priekšlikumu neatbalstīt. Un vēl protams. Vēlāk, tā kā daži te citēja vēsturi, kas saistās ar bibliotēku, būs citāti, ko ir teikuši paši un pret ko tagad iestājas.

Paldies.

 

Sēdes vadītājs. Debates turpina deputāts Nikolajs Kabanovs.

 

N. Kabanovs (PCTVL frakcija).

Cienījamie kolēģi! Diemžēl es varu tagad apšaubīt cienījamā Radzēviča kunga kompetenci, jo viņš varbūt apzināti melo tagad. Neviena būvniecības kompānija negrib būvēt Nacionālo bibliotēku par minēto summu 139 miljoni lati. Nosaukti ir divi skaitļi — 450 un 550 miljoni. Bija konkurss, bija piedāvājums simts kompānijām būvēt šo bibliotēku, šo Gaismas pili. Neviens neparakstījās un manuprāt tāpēc, ka tagad būs liela krīze Latvijas būvniecības jomā, ja šitā bibliotēka būs uzcelta un pēc tam būs kārtējais sadārdzinājums, jo materiāli, cilvēki, tehnika iet uz šo manuprāt diezgan apšaubāmo projektu.

Cienījamais Birkerta kungs, arhitekts, neuzbūvēja nevienu māju Latvijā. Viņš būvē tikai Amerikā un Sauda Arābijā, kur, kā jūs zināt, dzīvo miljardieri, šeihi un tā tālāk. Viņš nesaprot, kas ir vajadzīgs mūsu cilvēkiem. Manuprāt, šo projektu vajag slēgt un kārtīgi pārstrādāt. Un pirmais solis varētu būt šā projekta iesaldēšana un naudas virzīšana uz sociālo jomu.

 

V. Buzajevs (PCTVL frakcija).

Cienījamās dāmas! Cienījamie kungi! Nacionālās bibliotēkas projekts ir nokavēts vismaz uz 20 gadiem, jo kaimiņvalstī Igaunijā šī bibliotēka jau sen eksistē. Viņa bija celta pēdējos, tā saucamās okupācijas gados, un naudas budžetā bija gan uz bibliotēkas celtniecību, gan uz valsts sociālajiem pabalstiem. Diemžēl Igaunijas brāļi, kas izmantoja to pašu bibliotēku, lai runātu Igaunijas Tautas frontes ietvaros par bargās okupācijas gados, viņi bija gudrāki nekā mēs šeit un saņēma no okupācijas visu, ko viņa varētu saņemt. Bet mums šodien ir ļoti grūta izvēle starp grāmatām un lasītājiem, jo ja mēs šodien nenodrošināsim elementāru iedzīvotāju izdzīvošanas līmeni, tad diemžēl lasītāji šī grāmatām nebūs.

Saskaņā ar to, aicinu atbalstīt PCTVL priekšlikumu. Paldies.

 

 

J. Sokolovskis (PCTVL frakcija).

Godātie kolēģi! Pats jautājums — ja mums būs Nacionālā bibliotēka, tad mums būs nākotne, mums būs laba izglītība, mēs atrisināsim skolas problēmas, mums būs kvalificēti pedagogi, mums būs labs skolas aprīkojums… Vai tas atbilst patiesībai? Nē taču! Tagad būs taupības budžets, bezdeficīta budžets tā saucamais, nākamajam gadam. Tātad skolotāji nesaņems to, kas viņiem bija solīts, – algas paaugstinājumu, normālu algas paaugstinājumu, lai būtu skolotāja profesijai normāls prestižs. Vai varbūt mēs šo pusmiljardu latu ieguldīsim tieši izglītībā? Varbūt pacelsim algas skolotājiem? Varbūt sagatavosim jaunos speciālistus? Varbūt ierīkosim normālas iekārtas skolās? Varbūt izremontēsim skolu ēkas? Varbūt dosim iespēju tiem skolēniem, kuriem grūti tikt līdz skolai laukos… tātad nodrošināt ar normālu transportu? Varbūt tas ir labs investīcijas mērķis, nevis būvēt kādu milzīgu ēku par nesaprātīgu cenu?

Paldies.

 

Sēdes vadītājs. Lūdzu zvanu! Balsošanas režīmu! Balsosim par 60. priekšlikumu! Lūdzu rezultātu!

Par — 39, pret — 47, atturas — 3. Priekšlikums nav atbalstīts.

Komentāri


Осталось символов:  4124124