Galvenā lapa - Arhīvs - 2007


20.09.2007   PCTVL frakcijas deputātu teiktais, aizstāvot priekšlikumus Valsts sociālo pabalstu likumā

 

 

J. Sokolovskis (PCTVL frakcija).

Godātie kolēģi! PCTVL frakcija piedāvā sekojošus grozījumus, kas attiecās uz bērnu kopšanas pabalstu, kas tiek izmaksāts viņa dzīves pirmajā gadā.

Pirmām kārtām, nesasaistīt pabalsta apmēru ar to, vai bērna māte strādā, vai nestrādā. Otrkārt, izmaksāt pabalstu izejot no vidējās apdrošināšanas iemaksu algas apmērā. Nevis no septiņdesmit procentiem kā tas notiek pašreiz. Rodas jautājums, kādēļ tieši septiņdesmit procenti, nevis trīsdesmit vai simts procenti, kā to piedāvā PCTVL frakcija. Domāju, neviens no klātesošajiem nevar to paskaidrot.

Treškārt, mēs piedāvājam atcelt pabalsta apmēra grieztus, kuri patlaban sastāda trīssimt deviņdesmit divus latus mēnesī. Šis skaitlis arī uz labu laimi ierakstīts likumā un tam nav nekāda reāla pamatojuma. Turklāt mātes, kuras pirms dzemdībām bija godīgi maksājušas nodokļus, tiek nostādītas sasvstarpēji nevienlīdzīgos stāvokļos.

Mēs uzskatām, ka bērna kopšanas pabalsta apmēra sasaiste ar to, vai bērna māte strādā vai nestrādā bērna pirmajā dzīves gadā, ir mērķtiecīga tikai valstīs ar augstu ienākumu līmeni. Pabalsta apmēra noteikšana zemāk par vidējās apdrošināšanas iemaksu algas apmēru un pabalsta grieztu noteikšana nestimulē dzimstību. Labklājības ministrija novērtējot šo PCTVL priekšlikumu aprēķināja, ka, lai to īstenotu, ir nepieciešams piešķirt papildus aptuveni četrpadsmit miljonus latus gadā. Tātad apmēram par vienu trešdaļu palielināt vispārējos izdevumus bērna kopšanas pabalsta izmaksāšanai.

Četrpadsmit miljoni, vai tas ir maz vai daudz? Nu tad šodien vai izskanēja cipari pusmiljards, lai tātad ambiciozu projektu realizēšanai, salīdzinot ar pusmiljardu četrpadsmit miljoni gadā ir nieks.

Bet, godātie kolēģi! Protams, ka problēma ir aktuāla. Neskatoties uz to, ka pēdējo gadu laikā ir pieaugusi dzimstība, mūsu valstī dzimstība joprojām ir ļoti zemā līmenī. Procentus varam lielīties un uzskatīt, ka viss ir kārtībā, ka salīdzinot ar 1995.gadu dzimstība drusciņ palielinājās, bet tuvojās arī krīzes laiki. es domāju, ka šīs dzimstības līmenis atkal pazemināsies un šis dzimstības koeficients rāda, cik daudz bērnu ir ģimenē. Tagad ir zemāk, nekā 1,4, tas nozīmē, ka, lai tātad Latvijas iedzīvotāju skaits saglabātos iepriekšējā līmenī, katrā ģimenē jābūt ne mazāk kā diviem bērniem. Tagad lielākajos gadījumos tas ir viens nu varbūt divi bērni. Tas nozīmē, ka pakāpeniski šis iedzīvotāju skaits samazināsies un protams, šis vakuums būs aizpildīts. Un būs aizpildīts ar ārzemniekiem, kuri atbrauks uz Latviju.

Tātad es domāju, godātie kolēģi, ka mēs paši varētu 

stimulēt šo procesu un izdalīt normālu finansējumu, atcelt nepamatotus ierobežojumus un tādējādi pieņemt normālus spēles noteikumus, un cilvēki zinātu, ar ko rēķināties, kad viņi gaidīs bērnu.

 

Sēdes vadītājs. Balsosim par priekšlikumu! Lūdzu rezultātu! Par – 32, pret – 50, atturas – nav. Priekšlikums nav atbalstīts.

Komentāri


Осталось символов:  4124124