Galvenā lapa - Arhīvs - 2007


16.10.2007   PCTVL iepazīstina LR tiesībsargu ar pilsoņu un nepilsoņu tiesību atšķirībām

Vakar, 15. oktobrī, Saeimas frakcija “Par cilvēka tiesībām vienotā Latvijā” iesniedza LR tiesībsargam Romānam Apsītim kompaktdisku ar pētījumu par nepilsoņu tiesību ierobežojumiem, kā arī frakcijas priekšsēdētāja Jakova Plinera parakstīto vēstuli.

 

Godātais Apsīša kungs!

 

Šodien ir pagājuši jau 16 gadi kopš tika pieņemts LR Augstākās Padomes 1991.g. 15.oktobra Lēmums „Par Latvijas Republikas pilsoņu tiesību atjaunošanu un naturalizācijas pamatnoteikumiem” .

Kā zināms, ar šo lēmumu Augstākā Padome atņēma politiskās tiesības apmēram vienai trešdaļai savu velētāju. Latvijā joprojām dzīvo aptuveni 400 tūkstoši nepilsoņu, pārsvarā krievi, baltkrievi, ukraiņi un citi Latvijas minoritāšu pārstāvji, kuri kopumā sastāda aptuveni 45% no nacionālo minoritāšu pārstāvjiem.

2007. gadā naturalizācijas process ir gandrīz pilnībā apstājies. Tādos tempos, kādi tie ir tagad, mēs turpināsim naturalizēt nepilsoņus vēl daudzus gadu desmitus. Latvijā nepilsoņu statuss ir aptuveni 19 tūkstošiem bērnu, kuri ir dzimuši jau pēc neatkarības pasludināšanas un kuri joprojām paliek par nepilsoņiem.

Šajā sakarā mēs uzskatām, ka ir pienācis laiks atcelt nepamatotos ierobežojumus nepilsoņiem. Turklāt mūsu rīcībā ir LR pilsoņu un nepilsoņu tiesību atšķirību vispusīga analīze (pielikumā), kuru ir sagatavojusi Latvijas cilvēktiesību komiteja ar mūsu frakcijas deputātu līdzdalību. Pētījumā ir minētas 80 atšķirības, dots katras atšķirības samērīguma vērtējums un īsumā aprakstīti mēģinājumi (pārsvarā neveiksmīgi) atcelt šīs atšķirības LR Saeimas līmenī.

Mēs lūdzam Tiesībsarga biroju izvērtēt minēto pētījumu un paust mums savu viedokli par katras atšķirības samērīgumu un nepieciešamību demokrātiskā sabiedrībā.

Mēs aicinām Jūs izmantot Jūsu biroja pilnvaras un lielo sabiedrisko autoritāti, lai atceltu nepamatotās atšķirības starp LR pilsoņu un nepilsoņu tiesībām un veicinātu starptautisko novērotāju fiksēto demokrātijas deficīta Latvijā samazināšanu.

Komentāri


Осталось символов:  4124124