Galvenā lapa - Arhīvs - 2007


23.10.2007   Frakcijas priekšsēdētāja J. Plinera runa 23. oktobrī Saeimas ārkārtējā sēde

 

 

 

Cienījamais Prezidij! Godātie deputāti! Ja valsts nepietiekoši rūpējas par veciem cilvēkiem un bērniem, par citām maznodrošinātiem un mazaisargātiem sabiedrības locekļiem, tas nozīmē, ka mums ir slikta valdība, slikta Saeima un diemžēl slikta valsts. Mums ir zemākā minimālā pensija Eiropas Savienības valstīs. Arī zemākā minimālā alga. Latvijā šobrīd ir krīze ekonomikā, inflācija, kā jums ir zināms, ir 11,4 procenti.

un būs vēl lielāka, superdārdzība, eksports divreiz mazāks par importu.

Mums ir krīze politikā. Tautas vairākums neuzticas ne valdībai, ne Saeimai, ne tiesu sistēmai. Mums ir krīze tiesībaizsardzības institūcijās. Arī šodien mēs neesam pārliecināta, ka viens otrs tiesnesis neapspriež savus lēmumus ar izcilo advokātu vai neņem kukuļus, kā tas notika vēl vakar.

Valdošās koalīcijas darbība šinī Saeimā sākas ar Pretkorupcijas komisijas likvidāciju. Pēc tam viņi atsakās atbalstīt jau divos lasījumos 8 .Saeimā nobalsoto likumprojektu „Par iedzīvotāju ienākuma nodokļa likmes samazināšanu” no 25 līdz 15 procentiem.

Nedarbus es varētu pārskaitīt vēl un vēl. Visi solījumi, kurus viņi propagandēja, iespējams, rupji pārkāpjot priekšvēlēšanu tēriņu robežas, sen tiek aizmirsti.

Valdība jau darbojas gadu, premjers – trīs gadus. Kas tautas dzīvē kļuva labāk? Nekas. Ik gadu izmirst uz 0,5 procenti cilvēku vairāk nekā piedzimst. Neatrisinātas paliek denacionalizēto dzīvokļu īrnieku problēmas. Tiek noraidīti visi priekšlikumi kaut ko izdarīt Latvijas mazākumtautību labā. Tā saucamā izglītības reforma būtiski pasliktināja skolnieku izglītības kvalitāti. Latvijā 19 procentiem jauniešu līdz 24 gadiem ir tikai pamatizglītība. Igaunijā – 13 procentiem, Lietuvā – 10 procentiem. Kāpēc mums arī šinī jautājumā jābūt sliktākiem Baltijas valstu vidū?

Starp pilsoņu un nepilsoņu tiesībām joprojām paliek 80 atšķirības. Tiek ignorētas visas pasaules tiesībsargājošo organizāciju rekomendācijas dot nepilsoņiem iespēju piedalīties pašvaldību vēlēšanās.

2008. gada budžeta projekts arī ir mūsuprāt amorāls, asociāls. Jau daudzi iepriekšējie runātāji to teica, ka nedrīkst ar sociālo budžetu lāpīt pamatbudžetu. Viss tas ir uz pensionāru večuku rēķina.

Valdība, kā jau jums ir zināms, gribēja, es ceru, ka neizdosies, iesaldēt algas policistiem, skolotājiem, mediķiem, bet palielināt algas ierēdņiem. Šī gada budžets, 2007. gada budžets uz pārvaldi paredz 5 procentus no iekšējā kopprodukta, bet budžeta projektā uz nākošo gadu, neskatoties uz to, ka premjers runāja par ekonomiju un tā tālāk, paredz jau 6,9 procenti uz pārvaldi, tas ir, uz ministrijām un citām pārvaldes institūcijām.

Mēs uzskatām, ka pienācis laiks Kalvīša kungam nolikt maršala zizli. Diemžēl valdībai šodien ir nosacīts bankrots, diemžēl valdība šodien ir degradējošais organisms un mēs uzskatām, ka valdība jau izsmēla savu esošo vai  neesošo potenciālu un tautas ticību viņiem. Vai nākošā valdība būs labāka? Godīgi sakot, es šaubos,  bet mūsu nelaimīgajai valstij jādod šans un tāpēc es atbalstu šīs valdības atkāpšanos. Paldies jums par uzmanību.

              

 

 

 

 

 

 

 

Komentāri


Осталось символов:  4124124