Galvenā lapa - Arhīvs - 2007


24.10.2007   PCTVL frakcijas deputāta M.Mitrofanova runa pret valsts budžeta pieņemšanu

 

Cienījamās dāmas un godātie kungi! Tikko Godmaņa kungs ir teicis, ka galvenais līdzeklis kā var apkarot inflāciju, ir nepalielināt naudas līdzekļu summu, kura ir uz rokām mūsu iedzīvotājiem. No tā var saprast, ka mūsu prasības, kas nāca no opozīcijas, no arodbiedrībām, ir prettiesiskas, ir nepareizas. Prasības palielināt, teiksim, algas vai pensijas.

Un es varētu piekrist Godmaņa kungam, ka tas nav pareizi prasīt, lai būtu lielākas pensijas. Gadījumā, ja vidējā pensija pie mums būtu 300 latu, bet mēs pieprasām, lai to palielinātu uz 400 latu. Jā, tas nebūtu godīgi, nebūtu pareizi. Bet apstākļos, kad vidējā pensija ir tuvu 100 latiem, nevar salīdzināt mūsu valsts situāciju ar tādām valstīm kā Vācija vai Lielbritānija un tā tālāk. Lielākā daļa no mūsu iedzīvotājiem pašlaik dzīvo nabadzībā un tas ir pilnīgi absurdi salīdzināt mūsu inflācijas cēloņus un instrumentus kā apkarot šo inflāciju ar tiem pasākumiem, kuri ir iespējami citās valstīs.

Bet labi, par budžetu. Man ir pienākums paziņot, ka mūsu frakcija, PCTVL, balsos šodien pret budžeta projekta 2008.gadam pieņemšanu. Mēs nevaram atbalstīt budžeta, kura sociālās prioritātes nav galvenās.

Šodien, tikai pirms 3 stundām valdībai bija unikāla iespēja panākt kompromisu ar arodbiedrībām un grozīt budžeta prioritātes. Bet ministri neizmantoja šo iespēju un kompromiss ar arodbiedrībām nav panākts. Un sociāli atbildīgā opozīcija nevar atbalstīt tautas prasības ignorēšanu no valdības puses. Balsojot pret budžetu PCTVL, kā arī citas opozīcijas partijas balsot arī pret bankrotējošo Aigara Kalvīša valdību un tā mēs darīsim, kamēr nebūs vai jauna valdība, vai kompromiss ar arodbiedrībām.

Šobrīd situācija, kura ir izveidojusies apkārt budžeta pieņemšanai, ir unikāla. Pirmkārt, mēs diskutējam par budžetu apstākļos, kas pretī Saeimas ēkai notiek masveidīga protesta akcija pret ilggadīgu tautas interešu ignorēšanu no politiskās elites puses. Otrkārt, šodiena situācija ir paradoksāla, jo mēs novērojam sociāla sprādziena pazīmes apstākļos, kad galu galā valsts budžetā izveidojas jūtams pārpalikums.

Visus neatkarības gadus opozīcija dzirdēja no labējās valdības vienu un to pašu atbildi uz mūsu prasībām palielināt pensijas un algas. Un atbilde bija šāda: „Mēs būtu ar prieku, bet budžeta līdzekļu nav.” Šobrīd ar tādiem vārdiem valdība atbildēt nevar. Līdzekļi budžetā ir. Ekonomikas pieaugums ir atļāvis pat izveidot budžeta pārpalikumu un ir pienācis laiks sākt atdot parādus. Parādus sociālajām grupām, uz kuru rēķina tika uzbūvēta jauna valsts ekonomika. Šodien ir ne tikai vēlams, bet arī iespējams sākt atmaksāt parādus.

Aicinu kolēģus balsot pret budžetu un par arodbiedrību prasību ievērošanu.

Paldies!

 Pret budžeta pieņemšanu nobalsoja 38 deputāti, par - 57.

Komentāri


Осталось символов:  4124124