Galvenā lapa - Arhīvs - 2007


24.10.2007   Deputāta J.Sokolovska uzruna pret budžeta projektu

 

Godātie kolēģi! Mēs šodien daudz dzirdējām no šīs tribīnes no ministriem, no premjerministra vārdus: „Mēs esam spiesti pieņemt šādu budžetu. Mēs esam spiesti ierobežot algas. Mēs esam spiesti ierobežot iekšējo patēriņu. Mēs esam spiesti ierobežot kreditēšanu”. Bet mēs nesadzirdējām atbildi: bet kas ir vainīgs pie tā, ka mēs esam tagad spiesti izdarīt tādas nepatīkamas lietas? Kas ir tāds nelietis, kurš to visu izdarīja? Man ir tāda sajūta, ka premjerministrs atnāca, ieraudzīja, ka ekonomika atrodas tādā grūtā stāvoklī, un tagad varonīgi cīnās par to, lai šīs krīzes pazīmes novērstu.

Bet ir viena nelaime, godātie kolēģi, ka Kalvīša valdība principā strādā gandrīz jau trīs gadus. Trīs gadi ir pietiekams termiņš, lai atbildētu par to, kas ir izdarīts un kas nav izdarīts. Un tagad, ja mēs runājam par krīzi, tas nozīmē, ka par krīzi kādam ir jāatbild. Tas nozīmē, ka Kalvīša valdībai ir jāuzņemas visa atbildība par to, ka mēs esam tagad spiesti pieņemt šādu budžetu.

Tātad kāpēc mēs esam spiesti? Tāpēc, ka dažādas starptautiskas kredītorganizācijas pazemināja mūsu kredītreitingu. Mēs esam spiesti, tāpēc, ka starptautiskie eksperti atzina Latviju kā tātad visatkarīgāko valsti no ārvalstu investoriem. Un līdz ar to, ja tiešām investori pieņems lēmumu tātad visu savu naudu paņemt atpakaļ, mums būs krīze. Tieši tāpēc, ka mums nav sabalansētas ekonomikas un mēs esam spiesti no spekulatīvas investīcijas. Mēs esam spiesti, tāpēc, ka pastāv lata devalvācija. Un atkal – mēs esam spiesti!

Godātie kolēģi! Tātad Godmaņa kungs pareizi teica, ka nodokļu samazinājums piemērojams tikai tad, kad ir recesijas stāvoklis. Bet, godātie kolēģi! Gandrīz visas partijas, kuras tagad atrodas valdošajā koalīcijā, viņu priekšvēlēšanu programmās bija ierakstīts, ka viņi apsola, ka viņi pazeminās nodokļus. Tas notika… Vēlēšanas notika pirms gada. Tas notika, ka neviena no šīm partijām neparedzēja, ka būs šāda situācija. Šīs partijas, kuras veidoja valdošo koalīciju, šīs partijas, kuras veidoja valdību, kura pieņēma valsts attīstības stratēģiju, un tā tālāk.

Vai tā ir normāla situācija? Godmaņa kungs salīdzināja Vāciju un Latviju, ka Vācijā bija tāda situācija, ka bija daudz bezdarbnieku, ka bija lēna attīstība. Bet situācija ir drusciņ citāda. Ja mēs tagad nedomāsim par cilvēkiem, kādā veidā noturēt, lai viņi paliktu Latvijā un strādātu Latvijas labā, lai viņi maksātu nodokļus šeit, nevis kaut kur Īrijā un Lielbritānijā, tas nozīmē, ka šī algu ierobežošanas politika novedīs pie otra emigrācijas viļņa. Es nesen runāju ar cilvēkiem, kuri tagad strādā celtniecībā. Viņi tātad grasās pēc Jaunā gada braukt uz Lielbritāniju. Ko tas nozīmē? Tas nozīmē, ka samazināsies darbinieku skaits šeit, Latvijā,

Un turpināsies darbinieku tātad deficīts. Bet valdība neatklāj tātad patiesību. Kāda ir viņu politika emigrācijas jautājumā? Vai viņi šajā gadījumā aicinās viesstrādniekus?

Tātad Vācijas, Godmaņa kungs, ļaudis paliek Vācijā. Tātad cilvēki no Vācijas, ja viņi, ja valstī atrodas krīze, viņi paliek Vācijā un saņem bezdarbnieku pabalstu.

Bet mūsu gadījumā, ja cilvēki nesaņems normālu algu, neredzēs perspektīvu, viņi brauks uz ārzemēm.

Starp citu, nesen, pagājušajā nedēļā bija publiskota atskaite, izpēte, ka Anglija nopelnīja par šiem gadiem miljardu funtu sterliņu mārciņas tikai tāpēc, ka pie viņiem strādāja tūkstošiem viesstrādnieku no Austrumeiropas. Tajā skaitā mūsu cilvēki. Viņi strādāja tur un maksāja nodokļus tur.

Tagad mēs redzēsim situāciju, kad mēs pieņemsim šo budžetu un sākot no nākamā gada būs otrais emigrācijas vilnis.

Un beidzot. Godātie kolēģi! Mēs pieņēmām programmu, koncepciju, stratēģisku koncepciju „Cilvēks pirmajā vietā”. Tāpēc, ka mēs apzināmies, ka cilvēks Latvijā ir vislielākā vērtība. Ja nebūs tie, kuri strādā, tad nebūs arī valsts.

Es nosauktu šo budžetu, piešķirtu šādu nosaukumu šim nākamā gada budžetam  - „Cilvēks pēdējā vietā”.

Komentāri


Осталось символов:  4124124