Galvenā lapa - Arhīvs - 2007


25.10.2007   J. Plinera runa, apspriežot PCTVL grozījumus LR Satversmē

Cienījamais Prezidij! Cienījamās dāmas un kungi!

 

PCTVL frakcijas grozījumu Latvijas Republikas Satversmē būtība ir ārkārtīgi vienkārša: dot pašai tautai iespēju izteikt neuzticību valdībai un atlaist Saeimu. Patlaban tikai Saeima var atstādināt valdību. Un tikai Valsts Prezidentam ir tiesības iniciēt Saeimas atlaišanu.

Dāmas un kungi! Tas viss nemaz nebūtu nepieciešams, ja partijas, kuras gadu no gada sastāda valdošo koalīciju, nebūtu tik daudz un tik bezkaunīgi melojušas pirms vēlēšanām. Un ja nākamajā dienā pēc valdības sastādīšanas tās neaizmirstu par saviem priekšvēlēšanu solījumiem. Situācijas amoralitāti vēl vairāk padziļina arī tas, ka šī neģēlīgā tautas mānīšana notiek  par prāvām naudas summām, kuru apmēri pārsniedz visus likumā noteiktos priekšvēlēšanu izdevumu „griestus”.

Dāmas un kungi!

Anotācijā likumprojektam ir rakstīts, ka dot tautai iespēju atlaist Saeimu, tā nebūt nav PCTVL iniciatīva. Mēs vienkārši esam izpildījuši arodbiedrību prasības, kuras tika adresētas  Saeimai un izklāstītas 10. oktobra vēstulē.

Cerams, Jums ir zināms, ka arodbiedrības jau ir uzsākušas parakstu vākšanu par analoģisku likumprojektu, kurš, tiesa, neparedz rīkot referendumu par valdības atstādināšanu. Otrdienas balsošanas rezultāti jautājumā par neuzticību Kalvīša valdībai demonstrē, ka šajā gadījumā mums tomēr ir taisnība.

Mēs esam pārliecināti, ka visiem opozīcijas deputātiem, kuri otrdien godīgi pieprasīja valdības demisiju, bet pagājušajā nedēļā vērsās pie Valsts Prezidenta ar prasību atlaist Saeimu, vienkārši būtu pienākums atbalstīt PCTVL frakcijas likumprojektu.

Jūs vēršaties pie Prezidenta, pret kuru bijāt balsojuši vēlēšanās. Kaut gan divi no Jums katram gadījumam nobalsoja «par».  Tad uzticēsim tautai lemt šo jautājumu.

Cienījamie valdošās koalīcijas deputāti! Jūs arī esat vitāli ieinteresēti tanī, lai atbalstītu PCTVL likumprojektu. Jūs taču zināt, ka  60 procenti reprezentatīvās tautas aptaujas dalībnieku uzstājās par Saeimas atlaišanu. Tādēļ var nešaubīties, ka jau pavasara sākumā arodbiedrības sava likumprojekta atbalstam savāks nepieciešamo vienu desmito daļu vēlētāju balsu, un likumprojekts atkal atgriezīsies Saeimā. Tā noraidīšana izsauks tautas referendumu, kuru valdošā koalīcija katrā ziņā zaudēs.

Bet gadījumā, ja Saeimas vairākums pēc paša gribas dos tautai iespēju atstādināt Saeimu, tad tas kļūs par pierādījumu tam, ka Saeima nav bezcerīgi slima, un tautas uzticēšanās deputātiem atgriezīsies no jauna.

Dāmas un kungi !

Ja Satversme garantēs tautai iespēju atlaist Saeimu, tas kļūs par ķīlu tam, ka tās nekrietnības, kuras notika pašreizējās valdības darbības pirmajā gadā, nekad vairs neatkārtosies. No citas puses – Saeimas atlaišanas leģitīmā procedūra garantēs valsts stabilitāti. Vākt vienas desmitās daļas vēlētāju balsis, tas ir daudz nopietnāk, nekā uzstāties ar lekciju universitātē vai arī ar valsts televīzijas un ārvalstu kontrolē esošās avīzes palīdzību pulcināt pie Saeimas ēkas pūli, kas sastāv no pāris tūkstošiem cilvēku.

Balsojiet par tautas varu, par valsts stabilitāti. Balsojiet „par” PCTVL frakcijas priekšlikumu.  

Komentāri


Осталось символов:  4124124