Galvenā lapa - Arhīvs - 2007


01.11.2007   Nepilsoņi tiks pārbaudīti!

15. oktobrī apritēja 16 gadi, kopš LR Augstākā Padome atņēma 1/3 savu vēlētāju politiskās tiesības. Saeimas PCTVL frakcija iesniedza izskatīšanai Tiesībsargam Romānam Apsītim jaunu LR pilsoņu un nepilsoņu tiesību atšķirību sarakstu, kuru ir sagatavojis Latvijas Cilvēktiesību komitejas loceklis Vladimirs Buzajevs.

Tiesībsargs, saskaņā ar Tiesībsarga likuma 24. panta otro daļu, saistībā ar šo atšķirību sarakstu ir ierosinājis pārbaudi.

Tiesībsargam iesniegtajā dokumentā tiek aprakstītas 80 spēkā esošās un 51 atceltās tiesību atšķirības. Speciāli tiek atzīmētas atšķirības, kurām piemīt nepilsoņus apzināti aizvainojošs raksturs (25 no 80), kad konkrētās tiesības līdzās ar nepilsoņiem ir atņemtas arī alkoholiķiem, narkomāniem, psihiski slimiem cilvēkiem, teroristiem un Latvijai naidīgu (pēc likumdevēju viedokļa) organizāciju biedriem no LR pilsoņu vidus. Turklāt, tiek atzīmētas tās atšķirības, kad salīdzinājumā ar nepilsoņiem konkrētas priekšrocības ir ne tikai Latvijas pilsoņiem, bet arī ārvalstniekiem – Eiropas Savienības pilsoņiem (17 no 80). Attiecībā par katru LR pilsoņu un nepilsoņu tiesību atšķirību tiek sniegti pierādījumi par tās nepamatotību un nesamērīgumu.  

22 spēkā esošās atšķirības attiecas uz aizliegumiem ieņemt amatus valsts sektorā, 9 – nodarboties ar to vai citu profesiju privātajā sektorā,  16 – sabiedriskajā sfērā. Dokumentā tiek raksturotas arī 19 pilsoņu un nepilsoņu ekonomisko tiesību atšķirības, 8 tiesību atšķirības, kas attiecas uz ieceļošanas – izceļošanas un ģimeņu atkalapvienošanās problēmām, 7 atšķirības, kas attiecas uz citu tiesību un brīvību ierobežojumiem.   

Minēti arī 140 spēkā esoši daudzpusējie un divpusējie līgumi, kurus Latvija parakstīja ar 161 valsti, un kuri šo valstu teritorijā diskriminē LR nepilsoņus salīdzinājumā ar LR pilsoņiem.

Pielikumā dokumentam tiek raksturoti 270 Saeimas „krievu” partiju deputātu mēģinājumi atcelt to vai citu atšķirību, no kuriem 12 bija veiksmīgi. 209 mēģinājumiem iniciators bija frakcija PCTVL.

Augstākminētais informācijas apkopojums tika izmantots arī, lai sagatavotu deputātu jautājumu LR Reģionālās attīstības un pašvaldību lietu ministram par Latvijas nepilsoņu tiesību ierobežojumiem pašvaldību līmenī. Jautājumā ir iekļauts to 30 pašvaldību saraksts, kuras pretlikumīgi neļauj nepilsoņiem strādāt pašvaldību komisijās un darba grupās. Uz jautājumu, kurš bija uzdots vēl 11. oktobrī, atbilde joprojām nav sniegta un tas ir vislielākais kavējums Saeimas vēsturē.

Saskaņā ar Tiesībsarga likuma 24. pantu, pārbaudes ierosināšanas fakts neaptur normatīvā akta darbību. Pārbaude notiek trīs mēnešu laikā un ja lieta izrādās sarežģīta, tad Tiesībsargam ir tiesības turpināt pārbaudi laikposmā līdz diviem gadiem.

Komentāri


Осталось символов:  4124124