Galvenā lapa - Arhīvs - 2007


08.11.2007   Deputāta M. Mitrofanova runa, aizstāvot PCTVL priekšlikumu par bezdarbnieku pabalstiem

 

 

M. Mitrofanovs (PCTVL frakcija).

Cienījamās dāmas un godātie kungi! Likumprojekts „Par apdrošināšanu bezdarba gadījumam” ir budžeta paketes sastāvdaļa. Bet pēc būtības arī šim likumprojektam ar budžetu ir visai formāla saistība. Jo izmaiņas bezdarbnieku pabalstu jomā, par kuriem ir runa šajā likumprojektā, var pavisam nedaudz samazināt budžeta izdevumus.

Likumprojekts paredz izmaiņas bezdarbnieku pabalstu izmaksu jomā, samazinot gan termiņu, kad bezdarbnieki var saņemt pabalstu, gan pabalstu apmērus. Ja šodien mēs atbalstīsim šādas izmaiņas, tad turpmāk bezdarbnieki tiks sadalīti uz kategorijām, proporcionāli darba stāža garumam. Jo mazāks darba stāžs, jo īsāks posms, kad bezdarbniekiem būs tiesības uz pabalstu.

Kā atzina paši atbildīgās ministrijas speciālisti, kas bija sagatavojuši likumprojektu, galvenais mērķis ir nevis kaut ko ietaupīt budžetā, samazinot pabalstus, bet mērķis ir piespiest bezdarbniekus ātrāk atgriezties arba tirgū.

Cik samērīgs ir šis līdzeklis, par to ir vērts padiskutēt. Varbūt tomēr būtu labāk nevis pasliktināt bezdarbnieku stāvokli, bet vairāk līdzekļu ieguldīt pārkvalifikācijas un apmācības pasākumos varbūt. Bet īpaši laika diskusijai šodien nav, jo likumprojekts tiks pieņemts otrajā lasījumā. Daļēji izglābt situāciju varētu mūsu frakcijas priekšlikumi numur 1., kuru ir jāskatās kopā ar 2.arī PCTVL grozījumu. Priekšlikuma būtība ir piebremzēt bezdarbnieku stāvokļa pasliktināšanu, nepieļaujot tik strauju pabalsta izmaksas garuma saīsināšanu un apmēra samazināšanu.

Mūsu pozīcija pilnīgi sakrīt ar arodbiedrību viedokli, kā arī PCTVL priekšlikums atbilst Latvijas tiesībsarga viedoklim, kurš ieteica Saeimai ļoti uzmanīgi izvērtēt, vai ir nepieciešams pašlaik tik strauji samazināt bezdarbnieka pabalsta saņemšanas laiku.

Nobeigumā es gribētu atgādināt tikai vienu argumentu no tiesībsarga vēstules Saeimai: „Ja likumprojekts šodien tiks pieņemts valdības sagatavotajā redakcijā, tad izveidosies situācija, kad jaunākā vecuma bezdarbniekiem, kuriem ir visīsākais darba stāžs, vairs nebūs iespējas pabeigt pārkvalificēšanās kursus, kuru ilgums pārsniedz 4 mēnešus. No sabiedrības interešu viedokļa tas nebūtu pareizi.”

Aicinu atbalstīt kompromisu – PCTVL 1. un 2.priekšlikumu un vēlāk atgriezties pie konceptuālas diskusijas par bezdarbnieku pabalstiem un motivēšanu meklēt darbu.

Paldies par uzmanību.

 

Sēdes vadītājs. Vārds debatēs finanšu ministram Oskaram Spurdziņam.

 

O. Spurdziņš (finanšu ministrs).

Cienījamie deputāti! Šos jautājumus valdība patiešām rūpīgi izdiskutēja ar sociālajiem partneriem – Darba devēju konfederāciju, arodbiedrībām. Manuprāt, tas princips, kas ir iedibināts, ka cilvēkiem ar mazāku darba stāžu tās garantijas ir mazākas par tiem, kas ir nostrādājuši ilgāk, ir ļoti godīgs un taisnīgs. Tas nenozīmē, ka nav arī šīs garantijas tiem, kas ir nostrādājuši no viena līdz 10 gadiem; tajā pašā laikā tās ir daudz zemākas par tiem, kas ir nostrādājuši virs 20 gadiem.

Lūgums ir neatbalstīt šos priekšlikumus, atbalstīt valdības pozīciju.

 

Sēdes vadītājs. Paldies. Debates slēdzu.

Komentāri


Осталось символов:  4124124