Galvenā lapa - Arhīvs - 2007


15.11.2007   V. Buzajevs: nepilsoņiem jāatļauj strādāt par notāriem

15. novembrī Saeima izskatījusi likumprojektu "Grozījumi Notariāta likumā"

Savu priekšlikumu aizstāvēja V. Buzajevs

 

Cienījamais Prezidij! Cienījamās dāmas un kungi!

 

Notāra kļūdas dēļ Jūs varat pazaudēt visu savu īpašumu. Tādēļ kandidātam uz šo amatu tiek izvirzītas augstas prasības. Viņam jābūt ne jaunākam par 25 gadiem, jābūt ar augstāko juridisko izglītību, jāpārvalda valsts valodu, viņa darba stāžam specialitātēs, kas paredz brīvu orientēšanos Latvijas likumdošanā, jābūt no diviem līdz pieciem gadiem; viņam ir jānokārto speciālu eksāmenu.

Tomēr, izejot no valsts viedokļa, visas šīs prasības nebūt nav prioritāras. Jo prasība, kura likumā ir apzīmēta kā numur viens, tā ir prasība, kas paredz, ka nākamā notāra vecmāmiņai savulaik bija jāpiedzimst pareizā laikā un pareizā vietā – proti, Latvijā un līdz 1940. gada 17. jūnijam. 

Šī eksotiskā prasība, kurai, starp citu, neatbilst puse no valsts krievvalodīgajiem iedzīvotājiem, lielā mērā padara par bezvērtīgām visas pārējās prasības. Iznāk tā, ka cilvēks, kurš ir dzimis un visu mūžu nodzīvojis Latvijā, saņēmis Latvijā visas nepieciešamās zināšanas un pieredzi, kurš ir spējīgs nokārtot visus eksāmenus, nevar ieņemt attiecīgo amatu tikai tādēļ, ka viņam ir „nepareizie” māte un tēvs.

Jūs teiksiet, lai tad iet un naturalizējās! Bet līdz 1991. gada 15. oktobrim viņam bija visas politiskās tiesības, 1990. gada vēlēšanās viņš bija balsojis par Tautas Fronti un 1991. gada 3. marta referendumā par demokrātisku un valstiski neatkarīgu Latviju.  

Tiesa gan, uzreiz pēc tam un līdz pat šai dienai viņam vairs balsot nedeva. Jurists būdams, viņš labi zina, ka pat totalitārajos Staļina laikos politiskās tiesības atņēma uz laiku ne ilgāku par desmit gadiem, un atgrieza tās atpakaļ bez jebkādiem pazemojošiem eksāmeniem un solījumiem. Viņš ir jurists un tādēļ lieliski atceras, ka Tautas fronte parlamenta vēlēšanās bija solījusi pilsonības nulles variantu, bet Pilsoņu komiteju pārstāvji, kuri pieturējās pie pilsonības koncepcijas līdz 1940. gadam, tika publiski dēvēti par provokatoriem un margināliem. Viņš zina arī Deklarācijas „Par Latvijas Republikas neatkarības atjaunošanu” tekstu, kuru liekulīgi pieņēma ar viņa dalību ievēlētā Augstākā Padome, kas jau pēc pusgada atņēma visas politiskās tiesības vienai trešdaļai savu velētāju. Konkrēti, citēju : Garantēt Latvijas Republikas un citu valstu pilsoņiem, kas pastāvīgi dzīvo Latvijas teritorijā, sociālās, ekonomiskās un kultūras tiesības, kā arī politiskās brīvības, kuras atbilst vispāratzītām starptautiskām cilvēktiesību normām. Tas pilnā mērā attiecināms uz tiem PSRS pilsoņiem, kas izteiks vēlēšanos dzīvot Latvijā, nepieņemot tās pilsonību.”

Viņš zina, ka tieši ar šiem lielajiem meliem, kad tika bezkaunīgi piemānīta viena trešdaļa Latvijas iedzīvotāju, sākās visas tās mazās mānīšanas, kuru dēļ šodien tauta pauž savu sašutumu, pulcējoties Doma laukumā un velti pieprasīdama tiesisku valsti.

Viņš zina arī, ka notāri nebūt nav valsts ierēdņi, bet gan brīvas profesijas pārstāvji, un nekādi konstitucionāli ierobežojumi ieņemt šo amatu neeksistē. Un viņš var aprēķināt, ka no 126 notāriem tikai 12, jeb 10 procentiem ir nelatviešu vārdi un uzvārdi, kaut gan pilsoņu vidū nelatviešu tomēr ir 27 procenti. Tātad, aizliegums nepilsoņiem ir arī mājiens krieviem, ka jums šeit nav ko meklēt.

Tādēļ, ja viņš patiesi ir labs jurists un vēlas, lai Latvija kļūtu par tiesisku valsti, tad līdzās PCTVL viņš pieprasīs, lai tiktu atcelts šis un vēl 79 netaisnīgi un kaunpilni ierobežojumi nepilsoņiem.   

Aicinu pievienoties.

 

 

Par nobalsoja 22 deputāti, pret 56, atturējās 1.

Komentāri


Осталось символов:  4124124