Galvenā lapa - Arhīvs - 2007


22.11.2007   PCTVL: dot iespēju strādāt par prokuroriem arī nepilsoņiem (Likumprojekta "Grozījumi Prokuratūras likumā" apspriešana)

 

V. Buzajevs

Cienījamais Prezidij! Dāmas un kungi!

 

PCTVL frakcijas priekšlikums dot iespēju strādāt par prokuroriem ne tikai Latvijas pilsoņiem, bet ari nepilsoņiem skan diezgan dīvaini jebkurā valstī, izņemot Latviju. Latvijas nepilsoņiem ir īpašs status un tiešas saiknes ar Latviju, kas ir atzīmēts 2005.gada Satversmes tiesas spriedumā. Īsumā, tie ir bijuši pilsoni, kurām pirms sešpadsmit gadiem tika atņemtas, un joprojām nav atjaunotas politiskas un dažas citas tiesības.

Un vel viens arguments. Iepriekšējā nedēļā mēs ilgi sēdējām apakškomisijā Tiesas iekārtas likuma izstrādāšanai. Un prokuratūras pārstāvja apgalvoja, ka Rīgā katastrofāli trūkst prokuroru. Kandidāti no laukiem negrib strādāt Rīgā, jo alga ir neliela un dienesta dzīvokļu nav.

Un šo kadru trūkuma avotu ļoti viegli saprast. Darbu prokuroram dod visi rīdzinieki, bet prokuroru kandidāti tiek vervēti tikai no latviešu iedzīvotāju pusēs, jeb iedzīvotāju vienai trešdaļai. Ja runāt tikai par nepilsoņiem, tad nepilsoņu daļa starp rīdziniekiem ir 27 procenti.

Aizliegums nepilsoņiem strādāt par prokuroriem ir slikts pats par sevi, bet bez tam tas ir mājiens visiem krieviem, ka viņiem tur nav ko darīt. И это утверждение легко доказать. Diemžēl Internetā nav visu 526 prokuroru vārdu un uzvārdu sarakstu, bet šo personu saraksts, kurā ietilpst 63 augstā ranga prokuratūras darbinieki. Iespējams, pie pamatnācijas nepieder Aleksandrs Sorokins, Valentīna Kovale un Viktors Bogdanovs, kas vāda dažas iestādēs Latgales tiesas apgabalā. Nu un Pāvils Cvetkovs no Zemgales. Šie četri sastāda 6% no visu prokuratūras vadītājiem, bet visumā nelatviešu Latvijas pilsoņu procents, kuriem formāli atļauts strādāt prokurora amatā, ir 27%. Nepilsoņu ierobežojumu atcelšana – tas ir faktiski ielūgums krieviem strādāt šajos amatos. Aicinu atbalstīt.

   

J. Pliners

Cienījamais Prezidij! Dāmas un kungi!

 

Es gribētu atgādināt kolēģiem Krimināllikuma 56.pantu - Kriminālatbildības noilgums. Tātad - piecpadsmit gadi no sevišķi smaga nozieguma izdarīšanas dienas, izņemot noziegumu, par kuru saskaņā ar likumu var piespriest nāves sodu vai mūža ieslodzījumu. Ja Latvijas pilsonis piecpadsmit gadu laikā mierīgi un godīgi dzīvo un strādā Latvijas labā, viņš vairs nav noziedznieks.

Gribētos arī atgādināt Iekšlietu ministrijas sistēmas iestāžu un Ieslodzījuma vietu pārvaldes amatpersonu ar speciālajām dienesta pakāpēm dienesta gaitas likumu, kas tika pieņemts pērn jūnijā. Nekādu lustrācijas vieda ierobežojumu nedz ieslodzījuma vietu apsardzei, nedz robežsargiem, nedz policistiem šis likums vairs neparedz. Bet pirms 2006. gada visām minētajām profesijām ierobežojumi bija. Un šodien jebkurš bijušais VDK aģents var droši strādāt par policistu.

PCTVL frakcija tomēr piedāvā lustrācijas ierobežojumus Prokuratūras darbiniekiem saglābāt, bet ievērojot noilguma termiņu, kas ir iekļauts Krimināllikumā attiecība pret sevišķi smagiem noziegumiem.

Un vēl viena nianse. Dažādos likumos lustrācijas ierobežojumi būtiski atšķiras. Un Prokuratūras likums ir viens no tiem nedaudzajiem, kurš satur sevī tiešu uzaicinājumu ārvalstu izlūkdienestu aģentiem strādāt mūsu tiesībsargājošā sistēmā. Citēju : „ par prokuroru nevar būt persona, kura ir to valstu, kas nav Eiropas Savienības vai Ziemeļatlantijas līguma organizācijas dalībvalsts izlūkdienesta aģents, rezidents vai konspiratīvā dzīvokļa turētājs”.

Turklāt, atzīmējiet, ka par prokuroru var kļūt tikai Latvijas pilsonis. Tad, lūk, Latvijas prokurors, kuru ir savervējis britu izlūkdienests, saskaņā ar likumu, var godīgi iziet visus spiega karjeras pakāpienus: iesākumā - aģents, tad - konspiratīvā dzīvokļa turētājs, nu un beidzot – rezidents. Pie tam Prokuratūras likums ne tikai netraucē šim valsts interešu nodevējam uzraudzīt, kā tiek pildīti Latvijas likumdošanas panti, bet arī visādi apsveic viņa ēnas karjeru.

PCTVL uzskata, ka tas neatbilst valsts interesēm, un aicina izlabot šo acīmredzamo kļūdu. 

 

 

Komentāri


Осталось символов:  4124124