Galvenā lapa - Arhīvs - 2007


22.11.2007   V. Buzajevs: nepilsoņiem jābūt tiesīgiem strādāt par sabiedrisko pakalpojumu regulatoriem

 

Cienījamais Prezidij! Cienījamās dāmas un kungi!

 

PCTVL frakcijas priekšlikums atcelt ierobežojumu Latvijas nepilsoņiem strādāt par sabiedrisko pakalpojumu regulatoriem ir absolūti dabisks un to ir ļoti grūti apstrīdēt. Paši par sevi regulatori – tas nebūt nav Latvijas izgudrojums, tas ir aizgūts no Rietumiem. Regulatora uzdevums ir būt par vidutāju starp valsti un iedzīvotajiem tādā delikātā lietā, kāda ir tarifu noteikšana, jo šo tarifu apmērs ietekmē ikviena sabiedrības locekļa dzīvi. Saskaņā ar ieceri, regulators nav atkarīgs no politiskās konjuktūras un viņam ir jāsabalansē pakalpojumu piegādātāja intereses ar viņa klientu pirktspēju.  

Attiecīgi, regulatoram piemīt divējāda daba, daudz lielākā mērā viņš ir nevis valsts ierēdnis, bet gan sabiedrības kalps, un viņu izvirza nevis valdība, bet Saeimas vai pašvaldību deputāti. Ņemot vērā šo apstākli, uz viņu nevar attiecināt Satversmes 101. pantu, kurā ir rakstīts, ka „Ikvienam Latvijas pilsonim ir tiesības likumā paredzētajā veidā piedalīties valsts un pašvaldību darbībā, kā arī pildīt valsts dienestu.” Latvijas nepilsoņi šajā pantā netiek minēti, bet tas nebūt nenozīmē, ka viņi nevar piedalīties valsts un pašvaldību darbībā.

 

Dāmas un kungi!

 

Savā 11. oktobra jautājumā Reģionālās attīstības ministram PCTVL bija uzskaitījusi tās 30 pašvaldības, kuras patvaļīgi nepielaiž nepilsoņus darbībai pašvaldību komisijās un darba grupās. Ministrija atzina, ka mums ir taisnība, un nosūtīja pašvaldībām direktīvo vēstuli ar prasību atcelt pretlikumīgos ierobežojumus. Sakarā ar to gribētos atzīmēt, ka regulatoru padomes tiek izveidotas ne tikai valsts līmenī, bet arī pašvaldībās.

Pašvaldība pēc savas izvēles var uzticēt tā vai cita pakalpojuma regulēšanu vai nu regulatoram, vai komisijai. Ņemiet vērā, ka nepilsonis ir pilntiesīgs darboties pašvaldības komisijā un pildīt tos pašus pienākumus, kādus izpilda regulatora padomes loceklis. Tādēļ ierobežojums nepilsonim strādāt par regulatoru vēl lielākā mērā izskatās nejēdzīgi.

Atbildīgās komisijas sēdē tika izteikts vienīgi viens iebildums pret PCTVL priekšlikumu – lai nepilsoņi naturalizējas un tad regulē visu, ko vien tie vēlas. Piezīmēsim, ka tas ir tirgus tantes, bet nevis likumdevēja arguments. Ar šo argumentu var attaisnot jebkuru ierobežojumu nepilsoņiem, piemēram, strādāt par trolejbusa konduktoru. 

Likumdevējam, ieviešot kādu ierobežojumu, pirmām kārtām ir jānorāda uz sabiedrisko labumu, kuru šis ierobežojums atnesīs. Viņam arī ir jānorāda uz to bīstamību, kura draud sabiedrībai, ja ierobežojums netiks ieviests. Beidzot, viņam ir jāpamato ierobežojuma samērīgumu un jāpierāda, ka tādu pašu labumu sabiedrībai nevar nodrošināt ar citiem līdzekļiem.

 

Dāmas un kungi!

 

Esmu dziļi pārliecināts, ka šajā gadījumā neviens no Jums nespēs pamatot nevienu no trim iepriekšminētajiem kritērijiem. Tādēļ Jums nav nekāda pamatojuma neatbalstīt šo PCTVL frakcijas priekšlikumu.

 

 Par nobalsoja 14 deputāti, pret - 56, atturējās - 1. 

Komentāri


Осталось символов:  4124124