Galvenā lapa - Arhīvs - 2007


30.11.2007   Valdošās partijas virza pseidoliberālus grozījumus Likumam par elektroenerģijas tirgu

Valdošās partijas virza pseidoliberālus grozījumus Likumam par elektroenerģijas tirgu. To būtība – piespiedu kārtā izstumt vidējos un lielos Latvijas uzņēmumus brīvajā tirgū.

Atsaucoties uz Eiropas direktīvu par elektroenerģijas tirgus liberalizāciju, valdošās partijas iesniedza grozījumus, kas paredz izvest brīvajā tirgū daļu no Latvijas uzņēmumiem. Šajā gadījumā elektroenerģijas cenas noteiks pēc vienošanās starp elektroenerģijas pārdevēju un patērētāju. Ideālos apstākļos patērētājs varētu izvēlēties starp dažiem priekšlikumiem un pieņemt sev visizdevīgāko lēmumu. Bet Latvijā nebūs no kā izvēlēties : valstī vēsturiski nepastāv elektroenerģijas tirgus, nav arī paredzēts, ka tuvākajā laikā parādīsies jauni enerģijas ražotāji. Kaimiņvalstīs Igaunijā un Lietuvā arī tiek prognozēts elektroenerģijas deficīts: Igaunijā kvotas uz  COemisiju degakmens elektrostacijām trūkuma dēļ, Lietuvā – sakarā ar Ignalīnas AES slēgšanu. Pagaidām tehniski nav iespējams pa tiešo importēt elektroenerģiju no Krievijas. Tā vai citādi, lielu uzņēmumu mūsu valstī praktiski nav, bet vidējiem uzņēmumiem nav reālas iespējas pirkt elektroenerģiju no ārvalstu piegādātājiem: neviens pārdevējs negribēs saistīties ar sīku pircēju. Un šādos alternatīvas trūkuma apstākļos pircējiem cenas uz enerģiju viennozīmīgi pieaugs. Arī Saeimas  komisijas sēdē deputāti to atzina: vienīgais arguments „par” ir Eiropas direktīva, kura tomēr nesatur sevī tiešu norādi piespiedu kārtā izvest uzņēmumus tirgū. Tādēļ PCTVL frakcija piedevā saglabāt iepriekšējo likuma redakciju, kas paredz uzņēmumu brīvprātīgu iesaistīšanos brīvajā tirgū.

Turklāt Tautas Partija atkārtoti iesniedza A. Kalvīša un K. Leiškalna grozījumu tam pašam likumam, kaut gan šis grozījums agrāk tika noraidīts. Tas paredz iespēju būvēt lielu elektrostaciju, apejot konkursa procedūru. Gadījumā, ja 2012. gadā Latvija nebūs spējīga  nepieciešamajā apjomā nodrošināt sevi ar elektroenerģiju, deputāti tautpartieši piedāvā būvēt elektrostaciju bez konkursa. Ja ņemt vērā, ka šādas stacijas būvniecība vidēji ilgst 5 gadus, bet kritiskā momenta iestāšanās mūsu energoapgādē ir sagaidāma tieši pēc 5 gadiem, tad iznāk, ka staciju jāsāk būvēt nekavējoties un bez konkursa.

Loģiski spriežot, jādomā, ka valdošās partijas cer, ka skaļo skandālu ap KNABu un jezgas ap 2008. gada budžetu aizsegā netiks pamanīta lēmuma pieņemšana par kārtējo projektu, kurā figurēs simtiem miljonu latu. Atliek vienīgi minēt, kā interešu labad tiek lobēts lēmums par ārpus konkursa elektrostacijas uzbūvi Latvijā.

Komentāri


Осталось символов:  4124124