Galvenā lapa - Arhīvs - 2007


19.12.2007   PCTVL frakcija vērsās pie Prezidenta ar lūgumu atgriezt atkārtotajai izskatīšanai grozījumus Krimināllikumam

13. decembrī Saeimas PCTVL frakcija nosūtīja LR Prezidentam Valdim Zatleram vēstuli ar lūgumu atgriezt atkārtotajai izskatīšanai grozījumus Krimināllikumam, kas attiecas uz baumu izplatīšanu par lata devalvāciju.

Frakcija uzskata, ka grozījums, kas paredz brīvības atņemšanu uz laiku līdz diviem gadiem par mutvārdu, rakstveida vai cita veida dezinformācijas izplatīšanu par valsts finansiālo stāvokli, satur sevī reālus draudus tiesībām  brīvi saņemt, saglabāt un izplatīt informāciju ( šīs tiesības ir nostiprinātas Satversmes 100. pantā), kā arī brīvi izteikt savus uzskatus. Savas bažas sakarā ar grozījumiem Krimināllikumam PCTVL frakcija jau izteica vēstulē Tiesībsargam, tomēr, ņemot vērā to, ka grozījumi tika iesniegti trešajam lasījumam, nebija iespējas uzklausīt Tiesībsarga viedokli.

PCTVL frakcijas deputāti pievērsa Prezidenta uzmanību arī  tam, ka pat par aicinājumiem vardarbīgi gāzt valsts varu, likvidēt valstisko neatkarību un Latvijas teritoriālo vienotību ir paredzēti daudz mazāki soda mēri, nekā par sagrozītas informācijas par finanšu stāvokli valstī izplatīšanu.

Kā zināms , grozījumu Krimināllikumam tika izstrādāti kā reakcija uz skandālu ar SMS ziņojumiem par sagaidāmo lata devalvāciju. Kriminālprocess šajā lietā tika izbeigts, jo nebija nozieguma sastāva. Tieslietu ministrijas darba grupa, kura strādāja pie šiem grozījumiem, pat nebija pieaicinājusi kopīgam darbam nevienu Tiesībsarga biroja pārstāvi. PCTVL frakcija uzskata, ka gadījumos, kad normatīvie akti ierobežo fundamentālās cilvēka tiesības, kas nostiprinātas Satversmē, ir nepieciešama pilnvērtīga sabiedriskā diskusija piedaloties cilvēktiesību ekspertiem.

«Pirmais, kas varētu ciest no jauniem grozījumiem, būtu premjerministrs Aigars Kalvītis, kurš oktobrī, aicinādams atbalstīt 2008. gada budžetu, nākamgad solīja inflāciju 6,4%. Un tas situācijā, kad lielākā daļa nopietnu ekspertu apgalvoja, ka 2008. gadā inflācija sasniegs 12 vai pat 14%. Iznāk, ka Kalvīša k-gs apzināti izplatīja nepatiesu informāciju un līdz ar to nodarīja kaitējumu privātpersonām un valstij», teica deputāts Miroslavs Mitrofanovs (PCTVL), uzstājoties Saeimas plenārsēdē.  «Galu galā premjeru varētu sodīt arī saskaņā ar Krimināllikuma jaunā panta otro daļu : sagrozītas informācijas izplatīšana, ko veic grupa. Šī grupa ir Ministru kabinets». Protams, tā ir līdz absurdam reducēta situācija, tomēr jaunie grozījumi ir reāli draudi masu saziņas līdzekļiem: kopš šī brīža jebkurš negatīvs vai radikāls valsts finanšu sistēmas stāvokļa novērtējums var kļūt par iemeslu kriminālprocesam. Zīmīgi, ka Saeimas plenārsēdē „Saskaņas Centra” frakcija par šo likumprojektu nebalsoja.

Komentāri


Осталось символов:  4124124