Galvenā lapa - Arhīvs - 2010


11.03.2010   PCTVL ierosina ļaut nepilsoņiem strādāt Iem sistēmas iestāžu un ieslodzījuma vietu pārvaldēs

Vladimirs Buzajevs

Cienījamais Prezidij! Cienījamās dāmas un kungi!

 

Mana priekšlikuma būtība ir sekojoša – dot iespēju strādāt par ugunsdzēsējiem, policistiem, robežsargiem vai cietumsargiem arī tiem cilvēkiem, kuri nav Latvijas pilsoņi.  Bet šādu iespēju dot tikai ar speciālu iekšlietu ministres atļauju, un ar nosacījumu, ka kandidāts atbilst visām pārējām likuma prasībām. 

Lūk, dažas no šīm prasībām – vismaz vidējā izglītība; latviešu valodas prasme tādā apjomā, kāds nepieciešams profesionālo un amata pienākumu veikšanai; vecums no 18 līdz 40 gadiem.

Es, godīgi runājot, nespēju saprast, kādi var būt iebildumi deputātiem pret to, lai persona, kas atbilst visām šīm prasībām, kas attiecas uz izglītību, darbaspējīgo vecumu un valodas prasmi, un vēl pēc ministra pārbaudes, iegūtu tiesības dzēst ugunsgrēkus?! Kādēļ šādai personai izvirzīt vēl papildus prasību par to, lai viņa vecāmāte vai vecvecāmāte pirms 70-90 gadiem būtu bijusi Latvijas pilsone? Esmu pārliecināts, ka neviens no zālē sēdošajiem nedz man, nedz vēlētājiem nespētu to sakarīgi izskaidrot.

Tāpat kā savulaik Saeimas deputāti nespēja to izskaidrot Valsts Cilvēktiesību birojam, kas pirms 15 gadiem atzina ierobežojumus ugunsdzēsējiem par nesamērīgiem un ka tie būtu jāatceļ.

Ierobežojumu ugunsdzēsējiem atcēla tanī laikposmā, kad tika pārbaudīta Latvijas rīcībspēja attiecībā par tās piedalīšanos ES un NATO. Bet pēc tam, kad potenciāli nesekmīgajai valstij ieskaitīja apmierinošu atzīmi, šo ierobežojumu atkal pa kluso atjaunoja, krāpdamies, kā to dara tirgus uzpirksteņu spēlmaņi. 

Pēc diskusijas rezultātiem atbildīgās komisijas sēdē, kura noraidīja manu analoģisko daudz striktāku priekšlikumu otrajā lasījumā, es biju aprēķinājis to Latvijas iedzīvotāju maksimālo skaitu, kuri varētu pretendēt uz darbu šajā dienestā atbilstoši vecuma kritērijiem.

Saskaņā ar iedzīvotāju reģistra datiem uz gada sākumu, starp Latvijas iedzīvotājiem, kuru vecums atbilst 7.panta otrās daļas ierobežojumiem, 680 tūkstoši ir Latvijas pilsoņi, 77 tūkstoši – LR nepilsoņi un 13 tūkstoši – ārzemnieki. Skaidrs, ka pretendentu kontingenta palielināšanās par 10% vāji ietekmēs visu četru iepriekšminēto dienestu sastāvu.

No citas puses tiks sperts solis, lai novērstu 90 tūkstošu paša darbspējīgāka vecuma cilvēku diskrimināciju, kas pamatojas tikai uz to, ka viņu senčiem ir nepareiza izcelsme. 

Starp citu runa ir par personām, kuras dzimušas ne vēlāk par 1970. gadu, tātad pārsvarā vienīgi par šeit dzimušajiem.  Latvija demonstrē, ka izturas pret viņiem nevis kā māte, bet gan kā pamāte. Dzimšanas fakta Latvijā tai liekas par maz, un valsts Saeimā dominējošo ksenofobu personā izvirza šiem cilvēkiem, kuri pirmoreiz teica vārdu „mama” krievu valodā, vēl papildu prasības. Naturalizācijas tempu absolūta krišanās liecina par to, ka izvirzītās prasības nav izpildāmas, un tās ir jāmaina. Kā arī ir jāpārskata visu pilsoņu un nepilsoņu tiesību atšķirību saraksts, par labi šī saraksta radikālai samazināšanai. 

Komentāri


Осталось символов:  4124124