Galvenā lapa - Arhīvs - 2010


11.03.2010   Debates apspriežot Ministru prezidenta V.Dombrovska ziņojumu par Ministru kabineta paveikto un iecerēto darbību

J.Sokolovskis (PCTVL frakcija).

Godātie kolēģi!

Es gribētu pievērst jūsu uzmanību vienam aspektam, kurš ir ļoti, manuprāt, ir ļoti svarīgs un bez kura atrisināšanas mēs diemžēl nevaram runāt par konkurētspējīgu ekonomiku un par kādas ekonomiskas situācijas uzlabošanu. Jautājums ir par konkurējošas vides izveidi. Diemžēl izveidojas tāda situācija, ka lielākā daļa no Latvijas ekonomikas tirgus daļas pieder vai nu monopolistiem vai nu eksistē situācija, ka tirgu dala divi vai trīs uzņēmumi. Līdz ar to nav brīnums, ka mēs bieži brīnāmies par to, ka daudzas preces, daudzas, piemēram, Vācijā, Lielbritānijā maksā daudz lētāk nekā mūsu patērētājiem. Ja mēs runājam par mūsu uzņēmumu konkurētspēju, šī konkurētspēja sastāv ne tikai no darbaspēka izmaksām, bet arī no tiem pakalpojumiem, kurus šie uzņēmumi izmanto Latvijas iekšienē. Ja mēs paskatīsimies uz to, kāda situācija tagad izveidojas, ka diezgan liela daļa no šīm nozarēm ir monopolizēta, tad uzreiz rodas jautājums. Un otrs aspekts ir tāds, ka lielākā daļa no šiem monopoliem pieder valstij.

Es diemžēl šajā ziņojumā neko neesmu redzējis par to, kā atrisināt šo situāciju, kādā veidā valsts rīkosies ar šiem valsts uzņēmumiem, vai valdība plāno veidot konkurenci šajā jomā, kur tas ir iespējams, kādi pasākumi ir paredzēti, lai tomēr šī konkurence būtu izveidota. Jo, godātie kolēģi, mēs redzam, labus piemērus un sliktus piemērus. Nu, piemēram, viens no piemēriem ir mobilie sakari. Ja ir trīs operatori, tad mēs redzam, ka konkurence ir, ka cenas samazinās, kvalitāte uzlabojas un redzam daudzās nozarēs, kur principā ir monopols, kur cenas ir milzīgas, kur šī uzņēmuma efektivitāte ir ļoti zemā līmenī. Priekš kam viņiem uzlabot kvalitāti, priekš kam viņiem samazināt cenas, jo patērētājs visu atmaksās. Bet ko nozīmē – patērētājs visu atmaksās? Tas nozīmē mūsu uzņēmumu konkurētspēju mazināšanu.

Godātie kolēģi, ja mēs neatrisināsim tuvāko gadu laikā šo problēmu, tad mēs ne par kādu uzlabošanu

nevar būt runa.

Un šajā jomā ir ļoti svarīgi, es gribētu šodien varbūt dzirdēt par to, ko valdība plāno darīt ar valsts monopoliem, kāda būs politika, ko valdība plāno darīt un ietekmēt arī municipālo uzņēmumu monopolus. Jo tagad mēs redzam: situācija ir tāda, ka valsts, Latvijas, iedzīvotāji, kuri pēc savas būtības ir šo uzņēmumu īpašnieki, pat nevar saņemt informāciju par algām, nevar saņemt informāciju, vai tiešām šie uzņēmumi darbojas efektīvi un šie tēriņi, ko veic daudzie valsts monopoli, ir tiešām efektīvi. Diemžēl mēs informāciju saņemam no hakeriem, nevis no valdības.

No otras puses, šie paši Latvijas iedzīvotāji, viņi arī patērētāji, kuriem ir tiesības zināt, kāpēc ceļas tarifi, kāds ir finansiālais pamatojums šai tarifu celšanai. Diemžēl šī informācija arī ir komercnoslēpums. Diemžēl mēs varam konstatēt, ka mums trūkst kontroles mehānisms pār šiem valsts un pašvaldību monopoliem.

Es gribētu dzirdēt, kādā veidā valdība tuvāko gadu laikā risinās šo problēmu un kādi pasākumi ir paredzēti. Un es gribētu dzirdēt šo tagad.

 

Komentāri


Осталось символов:  4124124