Galvenā lapa - Arhīvs - 2010


18.03.2010   PCTVL iesniegtais likumprojekts „Grozījums likumā „Par sabiedrisko pakalpojumu regulatoriem”

 

J.Sokolovskis (PCTVL frakcija).

Labdien, godātie kolēģi! Mūsu priekšlikuma būtība ir sekojoša.

Likuma „Par sabiedrisko pakalpojumu regulatoriem” 9.panta 3.daļa paredz, ka regulators nodrošina tās informācijas aizsardzību, kas ir tā rīcībā par sabiedrisko pakalpojumu sniedzējiem un to darbību. Šī norma neļauj izpaust tarifu aprēķina projektā iekļauto informāciju, ja sabiedrisko pakalpojumu sniedzējs noteicis tai komercnoslēpuma statusu. Kā rāda prakse, monopolists, kas sniedz sabiedrisko pakalpojumu, izmanto šo likumā doto iespēju ļaunprātīgi un tā rezultātā sabiedrībai nav iespējams projekta stadijā saņemt pilnīgu informāciju par tādu aktuālu jautājumu, ka regulējumu „Sabiedrisko pakalpojumu tarifu aprēķini”.

Mēs piedāvājam noteikt, ka tarifu aprēķinu projektā iekļautā informācija uzskatāma par vispārpieejamu Informācijas atklātības likuma izpratnē. Šis priekšlikums ļaus sabiedrisko pakalpojumu lietotājiem pilnā apmērā iepazīties ar sabiedrisko pakalpojumu sniedzēju iesniegtajiem tarifu projektiem un to pamatojumu, izvērtēt šo informāciju un realizēt sabiedrisko kontroli.

Godātie kolēģi! Kāpēc tas ir svarīgi? Liela daļa no Latvijas iedzīvotāju izdevumiem ir komunālo pakalpojumu

 maksa. Tagad izveidojas tāda absurda situācija, kad Latvijas iedzīvotāji, patērētāji principā nesaņem informāciju par ko viņi maksā, jo pakalpojumu sniedzēji principā, ja viņi prasa sabiedrisko pakalpojumu regulatoru noteikt, ka tarifā iekļautajai informācijai ir komercnoslēpuma statuss, tad principā patērētājam nav iespēju uzzināt vai šis, piemēram, tarifu paaugstinājums ir pamatots vai nē.

Ir bijušas tādas absurdas situācijas, kad viena pilsētā, kad bija vietējie regulatori, vietējais regulators izsludināja, ka paredzētas tarifu izmaiņas siltuma apgādē un aicināja iedzīvotājus piedalīties tarifa projekta apspriešanā.

Iedzīvotāju pārstāvji atnākuši pie regulatora, bet regulators deva atbildi. Diemžēl nekādu informāciju jums nevaram jums dot, jo tai ir noteikts komercnoslēpuma statuss.

Godātie kolēģi! Parastajā dzīvē, pieņemsim, kad mūsu dzīvoklī ir remonts un kad darbinieki pateiks jums, ka mēs jums nepateiksim, cik izmaksāja, piemēram, remontdarbu materiāli. Protams, tāda situācija nav pieļaujama, bet šodien šāda situācija ir ar komunālo pakalpojumu sniedzējiem. Manuprāt, ļoti svarīgi noteikt ne tikai profesionālu kontroli no sabiedriskā regulatora puses, bet arī noteikt sabiedrības kontroli par tarifiem un sniegt vispusīgu informāciju cilvēkiem par ko viņi maksā, kāpēc tarifi tiek paaugstināti, ko viņi sagaida un tā tālāk un tā joprojām.

Godātie kolēģi! Pirms trim nedēļām šeit Saeimā divas komisijas iepazinās ar Valsts kontroles ziņojumu un šīs kontroles ziņojuma būtība bija tāda, cik lielā mērā uzņēmumu regulējumu uzņēmumu administratīvie izdevumi ietekmē galīgo tarifu un bija atklāti daudzi pārkāpumi. Sabiedrisko pakalpojumu regulators apsolīja, ka šie pārkāpumi būs novērsti, bet, godātie kolēģi, mēs joprojām kā patērētāji nezinām, kāpēc veidojas šis tarifs, kādi cipari bija par pamatu šī tarifa izmaiņām un kāpēc tarifs ir tāds vai ne šitāds(?). Tāpēc es aicinu atbalstīt un noteikt, ka sabiedrībai ir tiesības zināt par ko viņi maksā.

Paldies.

 

 

Komentāri


Осталось символов:  4124124