Galvenā lapa - Arhīvs - 2010


18.03.2010   Vladimira Buzajeva runa aizstāvot priekšlikumu Ieroču aprites likumā

 

 

Cienījamais Prezidij! Dāmas un kungi!

 

Mans priekšlikums skan sekojoši: Aizstāt visā likumā vārdus „Eiropas Savienības dalībvalstu pilsoņi” attiecīgajā locījumā ar vārdiem „Eiropas Savienības dalībvalstu pilsoņi un pastāvīgie iedzīvotāji” attiecīgajā locījumā.

Tas nozīmē, ka tiesības nesāt, kolekcionēt ieročus un tirgot ar tiem tiek piedāvāts attiecināt uz tām personām, kurām nav nevienas no Eiropas Savienības dalībvalsts pilsonības, bet kuras, neskatoties uz to, Eirosavienība atzīst par savējiem. Piemēram, Latvijas un Igaunijas nepilsoņus.  

Jau dažus gadus šīs tiesības ir ārvalstniekiem, piemēram, Portugāles pilsoņiem, kuriem nav it nekādas pastāvīgas saiknes ar Latviju. Bet nepilsoņiem, kuri šeit dzimuši, šādu tiesību nav.  

Ņemiet vērā, ka agrāk aizliegumam nepilsoņiem bija leģitīms, kaut arī visai apšaubāms mērķis. Proti, aizliegt visiem, izņemot pagājušā gadsimta pirmajā pusē eksistēt pārstājušās valsts pilsoņu pēcnācējus, bruņoties un dot pretsparu aizdomīgajiem ārvalstniekiem, iespējams, apšaudot to neapbruņotos pūļus. Pēc vietējo likumdevēju kapitulācijas ES priekšā aizlieguma leģitīmais mērķis tika zaudēts. Var jau būt, ka pēc kādiem pāris gadiem Latvijai no augšas nosūtīs kārtējo direktīvu, kurā tiks uzrakstīts tas pats, ko es piedāvāju šodien.

Šī aizlieguma nepilsoņiem saglabāšana ir ksenofobija tīrā un skaidrā veidā, kas ir visai raksturīga mūsu Saeimas pozīcijai, un arī Prezidentam tāpat. Citi piemēri ir - atgrieztais Saeimā Imigrācijas likums vai diskusija Saeimā par nacionālo karogu.  

Pašreiz mēs esam saskaitījuši 80 spēkā esošās Latvijas pilsoņu un nepilsoņu tiesību atšķirības. 25 no tām pieder grupai, kuras raksturs tīšuprāt aizvaino nepilsoņus, kad līdzās nepilsoņiem kādas konkrētas tiesības tiek atņemtas alkoholiķiem, narkomāniem, psihiski slimajiem, teroristiem un naidīgo (pēc likumdevēju domām) organizāciju biedriem, kuri ir Latvijas pilsoņi.

Otrā grupā, kur ir 17 atšķirības, kad salīdzinājumā ar Latvijas nepilsoņiem kāda konkrēta priekšrocība tiek dota ne tikai Latvijas pilsoņiem, bet arī ārvalstniekiem – Eiropas Savienības pilsoņiem.

Apspriežamā atšķirība pieder uzreiz pie abām grupām.

Tātad Latvija ienesa Eirosavienībā ne tikai ikgadējos esesiešu maršus, bet , lūk, arī šādu īpatnību, kas atņēma Eiropas Savienībai ne tikai jebkuras tiesības eksportēt demokrātiju, bet pat ieminēties par to.

Latvijas Tiesībsargs, kuram mēs savulaik bijām iesnieguši atšķīrību sarakstu ekspertīzai, izprata šo neērto īpatnību, un piedāvāja pārskatīt ierobežojumus nepilsoņiem katru reizi, kad kaut kāds no muļķīgajiem ierobežojumiem tiek atcelts ES pilsoņiem.

Šis secinājums ir absolūti pareizs arī retrospektīvā. Tādēļ es piedāvāju pārskatīt un atbalstīt.

 

Komentāri


Осталось символов:  4124124