Galvenā lapa - Arhīvs - 2010


31.03.2010   PCTVL deputāti apspriež ikumprojektu „Grozījumi likumā „Par tiesu varu”

PCTVL deputāti apspriež ikumprojektu „Grozījumi likumā „Par tiesu varu”

 

V.Buzajevs (PCTVL frakcija).

Cienījamais Prezidij! Cienījamās dāmas un kungi! Likuma 21.panta otrajā daļā ir šāda frāze: personai, kas piedalās lietā, bet nepārvalda tiesvedības valodu, tiesa nodrošina tiesības iepazīties ar lietas materiāliem un piedalīties tiesas darbā ar tulka palīdzību, kā arī tiesības uzstāties tiesā tajā valodā, kuru šī persona pārvalda.

Tad lūk! Mēs piedāvājam aizstāt frāzi „ja tā neprot valodu, kurā notiek lietvedība”... ar frāzi „pēc personas lūguma”. Tātad dodam cilvēkam tiesības savai aizstāvībai izmantot dzimto valodu neatkarīgi no tā, kādā pakāpē tā pārvalda latviešu valodu. Pārvalda, nepārvalda... interesanti, kas un kādā veidā to noteiks tiesas sēdē? Vai tad mēs katram tiesā nozīmēsim filologu? Man ir visai plaša personu un organizāciju pārstāvēšanas tiesu prakse. Gan civilprocesos, gan administratīvo pārkāpumu lietās, gan administratīvajās tiesās. Lielākajā daļā gadījumu tie ir cittautieši. Parasti dilemma par to – prot vai neprot procesa dalībnieki valodu, kurā notiek lietvedība, tiek atrisināta ļoti vienkārši. Tiesas sekretāre uzdod jautājumu – vai jums tulks vajadzīgs? Un, nesaņemdama atbildi, piebilst krieviski: vam perevodčik nužen? Pēc pašnovērtējuma personīgi es pārvaldu latviešu valodu valsts valodas centra īpašai uzmanībai uz 5 no 6 iespējamām kategorijām. Kaut gan pērnā gada septembrī Ministru kabinets neprasīdams Saeimas piekrišanu bija noteicis Saeimas deputātiem augstāko – 6. līmeni. Tad, lūk. Tad, kad es komisijas sēdēs runāju bez iepriekš sagatavota teksta, vai Saeimas sēdēs iesaistos neieplānotā diskusijā, jūsu

varat vērot aptuveni kādu pusi no manām patiesajām intelektuālajām spējām , kuras pilnā mērā tiktu demonstrētas tikai gadījumā ja, ka pirmskara Latvijas Republikā man būtu tiesības, uzstājoties saeimā, lietot dzimto valodu. Iedomājieties tagad, kad tiesas priekšā tāds krievu cilvēks, kuram ir valsts valodas prasmes apliecība un pirmo vai otro kategoriju, teorētiski viņš valodu it kā pārvalda, viņam kabatā ir dokuments, bet praksē spēkā esošā likuma atņem viņam jebkuras procesuālās garantijas, kas ļautu sevi aizstāvēt. Protams, ja viņš atzīstas, ka viņam šāda apliecība ir.

Cienījamie kolēģi! Tiesa tomēr nav valodas atestācijas komisija un vēl jo mazāk tā nav valodas inkvizīcija. Tādēļ aicinu jūs saskaņot likuma normu ar veselā saprāta normām un nobalsot „par”.

 

Par – 21, pret – 64, atturas – nav.

 

V.Buzajevs (PCTVL frakcija).

Cienījamais Prezidij! Cienījamās dāmas un kungi!

Patlaban Apvienot Nāciju Organizācijas sastāvā līdzās Latvijai ir vēl 190 valstis un ne katrai no šīm valstīm ir tas gods būt pieminētai Latvijas likumā „Par tiesu varu”. Vēl jo vairāk, šis gods tika izredzēts tikai vienai valstij, kura likumā minēta ar sagrozītu, saīsinātu nosaukumu – Krievija. Kaut gan oficiālais mūsu tuvākās kaimiņvalsts nosaukums ir Krievijas Federācija. Lūk, mēs arī grasāmies laupīt šo visai apšaubāmo godu Krievijai, piedāvādami izsvītrot no likuma vārdus ‘Krievijas un’. Likumdevēji vēl 1992.gadā, šādā dīvainā veidā izklāstīdami apspriežamā likuma rindkopā, ļoti augstu novērtēja Krievijas specdienestus, vēl vairāk, viņi pasludināja Krieviju par galveno spiegu piegādātāju Latvijas tieslietu sistēmā. Kaut gan pasaules spiegu tirgū ne zemāk kotējas arī citu valstu specdienesti un šo valstu saīsināti nosaukumi ir šādi: Amerika, Anglija, Izraēla, Vācija. Gadījumā, ja mūsu priekšlikums tiks noraidīts, likumdevēji var sagatavot savus grozījumus trešajam lasījumam, piedāvādami, piemēram, pagarināt sarakstu līdz piecām valstīm vai arī atstāt vienu, kuru viņi tik spēcīgi neieredz, bet vismaz ierakstīt tās pareizu nosaukumu – Krievijas Federācija.

Dāmas un kungi! Katrs no jums ir gatavs tur apspriest sava biznesa problēmas, kādas pāris stundas padzerot tēju kopā ar Vladimiru Putinu. Tādēļ mēs arī piedāvājam jums atvieglot šīs vizītes, izņemt akmeni no azotes un, pastiepjot labo roku rokasspiedienam, neturēt pigu kreisajā kabatā. Uz Maskavu grasās doties Valsts prezidents Zatlera kungs. Varbūt mums vērsties pie viņa ar lūgumu izrādīt likumdošanas iniciatīvu un izsvītrot no likuma 11 burtus un vienu atstarpi, jo šie 11 burti padara kaunu ne tik Krievijai, cik Latvijai, padarot to par pašu ksenofobiskāko valsti pasaulē?

Aicinu atbalstīt.

 

 

Komentāri


Осталось символов:  4124124