Galvenā lapa - Arhīvs - 2010


27.04.2010   Frakcijas PCTVL jautājums Izglītības un zinātnes ministrei Tatjanai Koķei

Latvijas Republikas

Izglītības un zinātnes ministrei

 Tatjanai Koķei

 

2010. gada 28.aprīlī

 

DEPUTĀTU JAUTĀJUMS

 

Par izglītības eksporta veicināšanu

 

            Nav noslēpums, ka arvien pasliktinošās demogrāfiskās situācijas dēļ Latvijas augstskolas tuvā nākotnē sagaida ar studentu trūkumu saistītas problēmas.

Katru gadu Latvijā augstāko izglītību apgūst aptuveni 120 tūkstoši studentu un tikai pusotrs tūkstotis, jeb nedaudz vairāk par procentu, ir ārvalstu studenti. Daļa no šiem ārvalstu studentiem studē apmaiņas programmu ietvaros un nemaksā studiju maksu Latvijas augstskolās, tātad viņi nav izglītības eksporta prece klasiskajā izpratnē. Rietumvalstīs ārvalstu studentu skaits ir vidēji 10% procenti no kopējā studējošo skaita un tas ir mērķis, uz kuru jātiecas arī Latvijai.

Ārvalstu studējošo iespējamais pienesums Latvijas tautsaimniecībai varētu būt mērāms vairākos desmitos miljonu latu gadā, kas ietvertu gan studiju maksu, gan uzturēšanās izmaksas.

Sakarā ar augstākminēto lūdzam Jūs atbildēt uz sekojošiem jautājumiem:

 

 

1. Vai Izglītības un zinātnes ministrijā ir izstrādāta stratēģija izglītības eksporta veicināšanai, lai sasniegtu augstākminētos 10% no kopējā studējošo skaita, kādi pasākumi ir jau veikti un kādi tiek veikti izglītības eksporta veicināšanai Latvijā?

 

2. Kādi šķēršļi vai trūkumi likumdošanā Jūsuprāt traucē efektīvam izglītības eksportam Latvijā?

 

3. Cik nozīmīga loma izglītības eksporta veicināšanā ir valsts finansējumam un vai no valsts puses tiek organizēti pasākumi, lai reklamētu ārvalstīs iespēju studēt Latvijā?

 

4. Vai Jūs neuzskatāt, ka perspektīvāks no izglītības eksporta viedokļa ir Austrumu virziens – NVS un Āzijas valstis un pašreiz Augstskolu likumā nostiprinātais studiju valodas ierobežojums neveicina izglītības eksportu no šīm valstīm?

Komentāri


Осталось символов:  4124124