Galvenā lapa - Arhīvs - 2010


29.04.2010   PCTVL deputāti – pret naudas soda paaugstināšanu velosipēda un mopēda vadītājiem

 Vladimirs BuzajevsCienījamais Prezidij! Dāmas un kungi!

Priekšlikuma būtība – paaugstināt naudassodu velosipēda un mopēda vadītājam par nepakļaušanos atkārtotai vai vairākkārtējai prasībai apturēt transportlīdzekli, tātad par bēgšanu, no divdesmit līdz simt divdesmit latiem, vai nu sešas reizes.

Visā šo septiņu gadu laikā, kopš es atrodos Saeimā, es vēl nebiju redzējis seškārtīgu naudassodu apmēra paaugstināšanu. Vēl vairāk, es esmu dziļi pārliecināts, ka šādu gadījumu nebija visu deviņu  Saeimu sasaukumu laikā, pat ja pievienot tiem duci Latvijas PSR Augstākās Padomes sasaukumus.

Es jau nerunāju par to, ka naudassodus par bēgšanu paredzēts seškārt palielināt velosipēda un mopēda vadītājiem, kuriem iespējas bēgt no mūsu drošsirdīgās policijas ir minimālas. 

Piezīmēsim, ka šī seškārtīgā naudassodu apmēru palielināšana tiek piemērota nevis straujas inflācijas periodā, bet gan iedzīvotāju ienākumu krasas lejupslīdes laikā. Pie tam, tiek piedāvāts seškārtīgi palielināt naudassodu nevis ekskluzīvo Bentliju vadītājiem, bet gan velosipēdu īpašniekiem, kaut arī lielākā daļa no šiem velosipēdiem maksā daudz mazāk nekā piedāvātā naudassoda summa. Labāk tad jau būtu konfiscējuši transportlīdzekli!

Domāju, ka ne tikai Latvijas Saeimā, bet arī citos parlamentos seškārtīga naudassodu apmēru palielināšana pagaidām vēl netika praktizēta.

Tādēļ visi, kas vēlas, lai Latvijas Saeima tiktu ierakstīta Ginesa rekordu grāmata, lai balso «par», bet es klusu balsošu «pret».

           

Cienījamais Prezidij! Dāmas un kungi!

Naudassods pusaudžiem nevis par atrašanos alkohola reibumā, bet vienkārši par alkohola lietošanu, tiek ieviests pirmo reizi kopš 26 gadu Kodeksa pastāvēšanas.  

Iekšlietu ministrijas iesniegtajā anotācijā motivācija ir sekojoša. „Saskaņā ar Bērnu tiesību aizsardzības likuma 48. panta pirmo daļu bērns nedrīkst smēķēt un lietot alkoholiskos dzērienus un bērns ir aizsargājams no smēķēšanas un alkoholisko dzērienu ietekmes. Līdz ar to likumīga pamata saukt nepilngadīgos pie administratīvās atbildības par smēķēšanu vai alkoholisko dzērienu lietošanu nav.”

No Iekšlietu ministrijas viedokļa, labākais bērnu aizsardzības veids ir viņu aplikšana ar naudassodiem. 

Ņemot vērā to, ka dzeršana pusaudžu vidū ir ārkārtīgi bīstama parādība, es atļaušos atbalstīt policijas loģiku un piedāvāšu aplikt pusaudžus ar naudassodu ne tikai par alkoholisko dzērienu lietošanu, bet arī par alkoholisko dzērienu iegādāšanos.

Grozījuma pamatojums ir ļoti vienkāršs. Jūs, protams, atceraties diskusiju Alkohola aprites likuma apspriešanas laikā, kad deputāte Sarmīte Ķikuste piedāvāja pasludināt 1. septembrī sauso likumu. Un , protams, neatceraties, ka bez debatēm bijāt atbalstījuši manu priekšlikumu visas 365 dienas gadā aizliegt pusaudžiem iegādāties alkoholu. Lūk, es arī piedāvāju šodien ieviest par šo jau spēkā esošo aizliegumu naudassodu.

Liekas, ka Iekšlietu ministrija piedāvā ieviest naudassodu par alkohola lietošanu no pusaudžu puses tādēļ, ka tas ir aizliegts ar likumu. Deputāts Buzajevs piedāvā ieviest naudassodu par alkohola iegādāšanos no pusaudžu puses, tādēļ , ka tas arī ir likumā aizliegts.

Bet Juridiskā komisija vienu priekšlikumu atbalsta, bet otru, kuras pamatā ir tā pati loģika, noraida.

Mani māc bažas, ka šeit nav vainojami nedz alkohols, nedz pusaudži, nedz loģika, bet gan pats deputāts Buzajevs. Vienkārši Juridiskā komisija nolēma, ka tiesības uz likumdošanas iniciatīvu netiek attiecināmas uz kādu vienu konkrētu personu.

Tādēļ, ja man, pēc nākamo vēlēšanu rezultātiem, nāksies ieņemt iekšlietu ministra posteni, es pats neparakstīšu ministrijas likumdošanas iniciatīvas, bet uzticēšu to parlamentārajam sekretāram.

Pagaidām es aicinu vismaz Sarmīti Ķikusti balsot «par».

 

Jakovs PlinersCienījamais Prezidij! Cienījamās dāmas un kungi!

 

Pirmajā lasījumā tika nobalsots par Iekšlietu ministrijas priekšlikumu palielināt naudassodu apmērus par braukšanu alkohola reibumā divkārt. Mēs uzskatām, ka šāda naudassodu palielināšana ir nesamērīga un tā neņem vērā krasu iedzīvotāju ienākumu līmeņa krišanos krīzes laikā.

Lūk, mūsu kompromisa piedāvājums - palielināt visus naudassodus, ja to cenšas panākt Iekšlietu ministrija, nevis divkārt, bet tikai par 25%. Piezīmēsim, ka atbildīgā komisija arī nolēma mīkstināt Iekšlietu ministrijas priekšlikumu, bet visai nedaudz.

Zem mūsu spiediena Iekšlietu ministrija, likumprojektu izskatot otrajā lasījumā, iepazīstināja komisiju ar lielu skaitu statistisko datu, tai skaitā arī par naudassodu apmēru dažās citās Eiropas valstis. Skaitļi izskatās draudīgi, ja neņemt vērā milzīgu starpību iedzīvotāju ienākumu līmenī.

Ja, piemēram, ņemt vērā starpību starp Latvijas iedzīvotāju un kaimiņvalsts Igaunijas iedzīvotāju algām, tad sanāk, ka Igaunijā naudassods vadītājiem, kuriem asinīs konstatēja no 0,2 līdz 0,5 alkohola promilles, attiecībā pret vidējo algu ir par 35% mazāks. Gadījumā, ja alkohola saturs ir no 0,5 līdz 1,5 promilles, tad par  22% mazāks, nekā piedāvā komisija. 

Latvijā, ja par bāzi ņemt novembra darba algas līmeni 426 latu apmērā, tad piedāvātā naudassoda līmenis svārstās no 0,35 līdz 2,3 mēneša algas.

Spānijā šis diapazons ir no 0,15 līdz 0,3 no mēneša algas apmēra. Zemākais līmenis ir 2,5 reizes mazāks, nekā piedāvāts ieviest Latvijā, augstākais – gandrīz 8 reizes mazāks.  Īrijā naudassoda augstākais līmenis ir 2,6 reizes mazāks, nekā tiek piedāvāts ieviest Latvijā, bet Francijā  –  1,4 reizes mazāks.  

Beļģijā un Vācijā naudassodu relatīvie diapazoni aptuveni ir tādi paši, kādi būs pie mums, un tikai Polijā ir būtiski augstāki.

Pie tam, nav saprotams, kādēļ vispār palielināt naudassodus tieši tagad? 2009. gadā iereibušu vadītāju aizturēšanas gadījumi, salīdzinājumā ar 2008. gadu, samazinājās par 9%, bet sākot no 2007. gada – par 19%. Avāriju skaits samazinājās vēl krasāk – salīdzinājumā ar 2008. gadu par 83%, bet salīdzinājumā ar 2007. gadu – gandrīz  2,5 reizes.

Tādēļ nav nekādu pamatojumu uzskatīt, ka pastāvošā naudassodu sistēma nedarbojas un pastiprināt tās bardzību vēl vairāk. Tas tikai palielinās korupcijas risku.

Aicinu atbalstīt kompromisa priekšlikumu, kuru bija izstrādājis PCTVL deputāts Vladimirs Buzajevs. 

 

 

 

Komentāri


Осталось символов:  4124124