Galvenā lapa - Arhīvs - 2010


16.06.2010   PCTVL iesniedz likumprojektu "Par kompensācijām īrniekiem, kuri lietojuši dzīvojamās telpas denacionalizētā vai likumīgajam īpašniekam atdotā dzīvojamā mājā līdz īpašuma tiesību atjaunošanai bijušajiem īpašniekiem vai viņu mantiniekiem"

 

PCTVL pēc Latvijas māju īrnieku asociācijas kongresa pieprasījuma iesniedz likumprojektu "Par kompensācijām īrniekiem, kuri lietojuši dzīvojamās telpas denacionalizētā vai likumīgajam īpašniekam atdotā dzīvojamā mājā līdz īpašuma tiesību atjaunošanai bijušajiem īpašniekiem vai viņu mantiniekiem"

Tādu sākotnēji bija ap 78 tūkstošu ģimeņu. Ap 35 tūkstošu ģimeņu tika izlikti ar tiesas spriedumiem, pārējie lemj problēmu ar īpašnieku palīdzību un ar pašiem līdzekļiem.

Šodien denacionalizētās mājās paliek ap 10 tūkstošiem ģimeņu, kas atrodas ļoti bēdīgā stāvoklī. Bieži īpašnieki sāka pārtraukt dzīvokļiem ūdensapgādi, elektroapgādi, apkuri, sūtot brīdinājumus par īres maksas paaugstināšanu. Daļa iedzīvotāju līdz denacionalizācijai ieguldīja lielu naudu dzīvokļu remontā un restaurācijā, tādējādi saglabājot Rīgas dzīvojamo fondu. Pēc denacionalizācijas viņi zaudēja to visu un bieži ir spiesti dzīvot citur, īrētā mājoklī, lai saglabātu veselību. Denacionalizēto māju iedzīvotāji, lielākā daļa no kuriem ir pensionāri vai ģimenes ar pieticīgiem ienākumiem, kļuva par namīpašnieku ķīlniekiem. Īrniekiem nebija dota iespēja privatizēt savus dzīvokļus, kā to varēja izdarīt pašvaldību un valsts māju iemītnieki. Ja savulaik īrniekiem šī iespēja nebūtu liegta, viņi vēlāk brīvi varētu rīkoties ar dzīvokļiem un mainīt tos pret tādiem, kas atbilstu viņu finansiālām iespējām.

Likumprojekts paredz noteikt kompensācijas īrniekiem, kuri lietojuši dzīvojamās telpas denacionalizētā vai likumīgajam īpašniekam atdotā mājā līdz šo īpašuma tiesību atjaunošanas brīdim, novērst nevienlīdzīgo stāvokli salīdzinājumā ar personām, kuras ieguvušas tiesības piedalīties valsts un pašvaldību dzīvojamo māju privatizācijā, kā arī noteikt īrnieku tiesību aizsardzību attiecīgā īres līguma izbeigšanas, izlikšanas vai cita konflikta ar namīpašnieku gadījumā.

Kompensācijas apmērs izriet no dzīvokļu tirgus vērtības, kas izmaksājama desmit gadu laikā. Citiem palīdzības veidiem bezmaksas juridiskā palīdzība, palīdzība īres un komunālo maksājumu samaksai un cita. Arī ir paredzēta speciāla šo cilvēku reģistru izveidošana.

8.Saeimas pilnvaru beigās analoģisku PCTVL likumprojektu divreiz atbalstīja Saeimas vairākums. Likumprojekts bija konceptuāli atbalstīti pirms vēlēšanām, bet pēc vēlēšanām 9.Saeimā atsakās turpināt šo likumprojekta izskatīšanu.

Šodien arī ir priekšvēlēšanu laiks un mēs ceram, ka izdosies tomēr pārliecināt deputātu vairākumu pārupietes arī par to, visvairāk cietušo no pagājuša gadsimta 90-to gadu reformām iedzīvotāju daļu.

Komentāri


Осталось символов:  4124124