Galvenā lapa - Arhīvs - 2010


12.10.2010   LR pilsoņu un nepilsoņu tiesību atšķirību saraksta jaunas versijas prezentācija

15.oktobrī aprit 19 gadi, kopš LR Augstākās padomes lēmuma „Par Latvijas Republikas pilsoņu tiesību atjaunošanu un naturalizācijas pamatnoteikumiem” pieņemšanas. Jubilejas priekšvakarā Latvijas Cilvēktiesību komitejas biedrs un Saeimas deputāts Vladimirs Buzajevs (PCTVL) organizē Latvijas pilsoņu un nepilsoņu tiesību atšķirību saraksta jaunas versijas prezentāciju.

LR Tiesībsargs, pētot saraksta iepriekšējo versiju, apgalvoja, kā „valsts mērķis ir samazināt nepilsoņu skaitu. Nepilsoņa statuss tika veidots kā pagaidu statuss un nav pilsonības paveids. Valsts mērķis nav pilsoņa un nepilsoņa statusa saplūšana, bet gan personu motivēšana iegūt pilsoņa statusu”.

LCK pētījumā ir iekļautas 18, Latvijai adresētas, starptautiskās rekomendācijas vienlaikus paātrināt naturalizācijas procedūru un samazināt pilsoņu un nepilsoņu tiesību atšķirības, ko šīs organizācijas, atšķirībā no Latvijas, taisnīgi uzskata par viena un tā paša integrācijas procesa pusēm, kuras nenonāk pretrunā cita ar citu.

Spēkā paliek 79 ierobežojumi nepilsoņiem, tajā skaitā:

·        16, kad salīdzinājumā ar Latvijas nepilsoņiem kāda konkrēta priekšrocība tiek dota ne tikai Latvijas pilsoņiem, bet arī ārvalstniekiem;

·        25, kad līdzās ar nepilsoņiem kādas konkrētas tiesības tiek atņemtas alkoholiķiem, narkomāniem, psihiski slimajiem, teroristiem un naidīgo (pēc likumdevēju domām) organizāciju biedriem, kuri ir Latvijas pilsoņi,

·        7, kurus Tiesībsargs ir atzinis par nesamērīgiem un atceļamiem.

Latvijā paliek 336 tūkstoši nepilsoņu, aptuveni 17 tūkstoši no viņiem piedzimuši Latvijā pēc neatkarības atjaunošanas. 2010. gadā sagaidāmais jaunpilsoņu skaits – aptuveni 2010 cilvēku. Starp 114 tūkstošiem nepilsoņu vecumā virs 60 gadiem sagaidāms, ka tikai aptuveni 80 personu saņems pilsonību naturalizācijas kartībā. Aptuveni

64% pretendentu nevar nokārtot naturalizācijas pārbaudes.

Nepilsoņu skaita samazināšanas iemesli 2009 gadā: mirstība – 39,1%, Latvijas pilsonības iegūšana – 23.5%, emigrācija – 18,9%, citas valsts pilsonības iegūšana – 18,4%.

2010.gada pirmajā pusē Latvijas pilsonību naturalizācijas kartībā saņēmuši 908 personas, bet Latvijā pastāvīgi dzīvojošo Krievijas pilsoņu skaits palielinājās par 2093 cilvēkiem.

Komentāri


Осталось символов:  4124124