Galvenā lapa - Arhīvs - 2011


21.01.2011   Cilvēktiesību aktīvisti un īrnieki aicina Saeimu atzīt tiesības uz mājokli

Četras nevalstiskās organizācijas ir vērsušās pie Saeimas ārlietu komisijas un visām frakcijām, aicinot iekļaut tiesības uz mājokli to saistību skaitā, kuras Latvija uzņemsies saskaņā ar Pārskatīto Eiropas Sociālo hartu. Pašlaik Saeima izskata šā starptautiskā līguma ratifikāciju.

Kā nosaka valdības iesniegtais un pirmajā lasījumā pieņemtais likumprojekts, valsts uzņemas pildīt tikai to Hartas noteikumu daļu, kas sakrīt ar jau iepriekš Latvijas likumos noteikto. Latvijas Cilvēktiesību komiteja, Latvijas Cilvēktiesību centrs, biedrība „Par taisnīgumu Latvijā” un Denacionalizēto māju īrnieku asociācija (LMĪA) uzstāj, ka otrajā lasījumā Saeimai būtu jāiekļauj izpildei obligāto pantu izlasē arī Hartas 31. pants – par tiesībām uz mājokli.

Cilvēktiesību aktīvisti un īrnieki norāda, ka ekonomikas krīzes ir padarījusi dzīvokļu problēmas vēl akūtākas. Kā liecina valsts statistika, hipotekāro kredītu summa pārsniedz 5 miljardus latu un, samazinoties ienākumiem, vairāk par 200 cilvēkiem pērn tika spiesti uzsākt maksātnespējas procesu. Vairāk nekā simts ģimenēm 2010. gadā tika taisīti spriedumi par izlikšanu bez cita dzīvokļa ierādīšanas. Iepriekš uzsāktā „pārcelšanās pabalstu” programma turklāt faktiski ir apturēta.

Pārskatītā Eiropas Sociālā harta ir Eiropas Padomes 1996. gadā izstrādātais līgums, kas aizsargā tādas cilvēktiesības kā tiesības uz darbu, izglītību, medicīnisku un sociālo palīdzību. Dalībvalstis drīkst ratifikācijas gaitā izvēlēties tos Hartas pantus, kurus tās uzņemsies pildīt. Latvija parakstīja Hartu 2007. gadā, bet 2010. gada 16. decembrī Saeima pirmajā lasījumā pieņēma likumu par tās ratifikāciju.

Latvijas Cilvēktiesību komiteja
Rīga, 2011. g. 19. janvāris

Komentāri


Осталось символов:  4124124