T. Ždanokas atbilde finanšu ministram A. Vilkam par eiro ieviešanas svinēšanu

594

Ministra kungs!

Atbildot uz Jūsu 05.09.2013. ielūgumu piedalīties Eiropas Komisijas ceļojošās izstādes „Eiro – mūsu valūta” svinīgajā atklāšanā Rīgā šo ceturtdien, es publiski paziņoju, ka nevaru pieņemt šo priekšlikumu.

Jums kā finanšu ministram, ministru prezidentam Valdim Dombrovskim, izstādes atklāšanā speciāli ielūgtajam Eiropas Komisijas viceprezidentam Oli Rēnam Latvijas pievienošanās eirozonai par spīti tās iedzīvotāju un pilsoņu vairākuma gribai tiešām ir svētki. Tomēr šādi Eiropas neoliberāļu svētki ir dzīres mēra laikā.

Latvijā turpinās ekonomikas stagnācija, un valdībai nav nekāda plāna, kā izvest valsti no šā stāvokļa. Pievienošanās eirozonai šo problēmu nerisina, bet, tieši pretēji, padziļina. Populistiskie paziņojumi par to, ka Latvija pievienojas ”veiksminieku klubam”, neiztur nekādu kritiku. Piemēram, bezdarba līmenis eirozonas valstīs oficiāli ir augstāks par Eiropas Savienībā kopumā – vairāk nekā 12% pret 11%. Bet arī šis salīdzinājums tālu nav korekts, jo bezdarba rādītājs Eiropas Savienībā aprēķināts, ņemot vērā eirozonas valstis. Ja pievēst uzmanību nodarbinātības rādītājiem eirozonas dalībniecēm un citām ES valstīm nodalīti, starpība ir daudz lielāka. Sevišķi zīmīga ir atsevišķo valstu rādītāju salīdzināšana. Dānijā, kas atteicās no eiro ieviešanas, bezdarbs šogad sasniedz 4,4%. Tas ir mazāk nekā visveiksmīgākajās eirozonas valstīs – Vācijā, kur bez darba ir 5,3%, un Austrijā ar 4,8% bezdarbnieku. To, ka pārejās eirozonas valstīs bezdarba līmenis ir pilnīgi katastrofāls – līdz pat 27%, Jūs zināt tikpat labi kā es. Norādīšu vēl, ka bezdarba līmenis eirozonas valstīs nemitīgi aug visus pēdējos 5 gadus – no 7,3% 2008. gadā līdz 12,2% pašlaik.

Mēs visi redzam, ka „godīgi eiro ieviesēji” jau iepriekš paaugstina cenas savos veikalos un tirdzniecības tīklos. Mēs visi zinām, ka 2014. gadā pieaugs elektroenerģijas tarifi, it kā bez jebkāda sakara ar eiro ieviešanu. Jebkurš cenu pieaugums izraisa cilvēku dzīves līmeņa kritienu. Toties Jums, ministra kungs, tas pirmām kārtām nozīmē PVN un daudzu citu nodokļu masas pieaugumu. Tādejādi augstākas cenas ļaus Jums un visai valdībai atmaksāt Eirokomisijai aizņēmumus un veikt obligātos maksājumus, kas saistīti ar iestāšanos eirozonā. Jau nākamgad Jums jāsavāc 1,2 miljardus latu obligātām iemaksām.

Tātad valdībai tarifu un cenu pieaugums tiešām ir veiksme un svētki (it īpaši, kad tiek veiktas tik apbrīnojamas manipulācijas ar cipariem: elektroenerģijas cenu pieaugums tiek pieteikts kā mērens – 7%, bet patērētājiem gala cenas struktūras dēļ tas nozīmēs maksājumu pieaugumu līdz pat 40%). Bet lielākajai daļai Latvijas iedzīvotāju tie nav svētki. Viņiem šī nav veiksme – šī ir jauna problēma, kas var novest pie katastrofas. Un kā Eiroparlamenta deputāte, par kuru balsoja desmitiem tūkstošu Latvijas pilsoņu, es aizstāvu viņu intereses, nevis tos, kas virza eirozonas paplašināšanu par katru cenu. Tāpēc es neuzskatu par iespējamu svinēt eirokrātu un globālo korporāciju uzvaru pār Latvijas tautas suverenitātes principu, pār Latvijas iedzīvotāju interesēm un pār viņu konstitucionālām tiesībām izteikt savu gribu referendumā.

Tatjana Ždanoka

Share: