VECMĪLGRĀVJA IEDZĪVOTĀJI CER UZ EIROPAS PARLAMENTA PALĪDZĪBU

1314

Vecmīlgrāvja Meldru ielas daudzīvokļu namu iedzīvotāji jau ilgstošu laiku cieš no dārdoņas, ko rada blakusesošā osta. Šiem cilvēkiem ikdienu nākas saskarties ne tikai ar neciešamu troksni, bet arī ar kreozota smaku, kas rodas koksnes apstrādes rezultātā. Viena no minēto daudzīvokļu namu iemītniecēm Lidija Šmačko aprakstīja esošo situāciju.

❔ Lidija, mūsu iepriekšējās sarunas laikā Jūs minējāt, ka veicāt pieprasījumu Valsts vides dienestā gaisa kvalitātes pārbaudei un, pēc Jūsu teiktā, tika konstatēti pārkāpumi. Vai kreozota smaka ir joprojām jūtama?

– Jā, 8. septembrī es zvanīju uz inspekciju arī pēc tam, kad bija veikta gaisa kvalitātes pārbaude. Man atzvanīja inspektors un teica, ka ir novērota pieļaujamo rādītāju pārsniegšana labvēlīgu laikapstākļu dēļ. Vārdu sakot, vējš pūta mūsu virzienā un izplatīja kreozota smaku. Vēlāk es viņam lūdzu, vai varu saņemt rakstisku viņa teiktā apliecinājumu uz ko viņš atbildēja, ka šādā gadījumā ir jāveic pieprasījums Valsts vides dienestā.

Protams, pieprasījums tika veikts, lai gan saņemot vēstuli pēkšņi izrādījās, ka pārbaudes laikā netika konstatētas nekādas nepatīkamas smakas. Iekārta esot uzrādījusi, ka smakas intensitāte bija zemāka par maksimāli pieļaujamo koncentrāciju. Tāpat vēstulē bija teikts, ka dienests ir saņēmis daudz šim līdzīgu pieprasījumu, bet informācija par traucējošu smaku esamību neesot apstiprinājusies. Pats interesantākais ir tas, ka viņi aicināja mani ziņot arī tālāk gadījumos, ja jutīšu nepatīkamu smaku arī turpmāk, bet tajā pašā laikā mani lūdza izvērtēt, vai smaka ir ilgstoša un jūtama arī telpā pie aizvērtiem logiem. Sanāk, ka zvanīt un sūdzēties var tikai tajā brīdī, kad mēs jau smaksim nost savos dzīvokļos!

❔ Kā tas izrādījies, ka neesot smakas, ja jau sākumā Jūs teicāt, ka smaka bija?

– Godīgi sakot, es nezinu kā tas viss ir sanācis, bet varu piebilst, ka šo kodīgo kreozota smaku mēs jūtam vēl joprojām. Koka dēļi, kurus izmērcē kreozotā tiek izlikti žūšanai gar visu Meldru ielu tieši pirms žoga iepretim dzīvojamajam kompleksam. Minētā smaka ir jūtama nepārtraukti! Dotajā brīdī viņi izliek šos dēļus vakarā, līdz ar to, izejot no mājām vispār liekas, ka nosmaksi uz vietas! Ņemot vērā, ka no dēļiem līdz mājai ir 30 metri, tad nav grūti iedomāties, cik briesmīgu gaisu mums visu laiku ir jāelpo. Es veicu nelielu izpētes darbu sakarā ar kreozotu un izrādījās, ka jau 2013. gadā Eiropas Komisija bija pieņēmusi stingrākus noteikumus kreozota izmantošanai. Šī ķīmiskā viela tiek uzskatīta par toksisku un kancerogēnu, to nedrīkst laist ES tirgū, ja kompānijai nav attiecīgas atļaujas. Tāpat kreozotā ietilpst simtiem dažādu savienojumu, kas ir ļoti kaitīgi apkārtējai videi un var radīt draudus turpmākajām paaudzēm. Pretim šai ostai atrodas bērnudārziņš, kur bija jūtama tik traka smaka, ka es pilnīgi nespēju iedomāties kā tur vispār var atrasties! Vēl jo vairāk, kreozotu ir atļauts izmantot tikai tādā gadījumā, kad nav pieejamas citas alternatīvas. Taču šādu alternatīvu ir daudz un man ļoti gribētos zināt, kāpēc tiek izmantota tieši šī ķīmiskā viela un vai tās izmantošanai ir saņemtas nepieciešamās atļaujas? Visu iepriekšminēto iemeslu dēļ mēs esam nolēmuši iesniegt petīciju Eiropas Parlamentā. Ja jau Valsts vides dienests uzskata, ka viss ir kārtībā un nav nekādu problēmu, mēs sauksim pēc palīdzības Eiropas Parlamentu un ceram, ka tas mūs sadzirdēs!

Petīcija jau ir savākusi 200 parakstus un to vākšana turpinās! Visi tie, kas vēlas atbalstīt doto sūdzību var saņemt parakstu lapu pie Lidijas Šmačko, rakstot viņai uz elektronisko e-pasta adresi lidija.smacko@inbox.lv.

Teksts krievu valodā šeit: https://rusojuz.lv/zhiteli-vecmilgravisa-nadejutsja-na-pomoshh-evroparlamenta/

Share: